“Protu? Protu!” – talantu konkurss latviešu bērniem Dublinā

Lai arī Īrijas Republikā pēc oficiālajiem tautas skaitīšanas datiem ir tikai ap 20 000 Latvijas valstspiederīgo, tomēr darbojas septiņas latviešu nedēļas nogales skolas, bērni muzicē, dejo, spēlē teātri un nodarbojas ar mākslu. Lai padarīto atrādītu plašākai publikai, katru gadu Latviešu biedrība Īrijā ar skolotāju palīdzību organizē talantu konkursu bērniem un jauniešiem “Protu? Protu!”.

Jau 12. gadu pēc kārtas Latviešu biedrība Īrijā aicina latviešu bērnus un jauniešus uz talantu konkursu, lai rādītu plašākai sabiedrībai savas prasmes dziedot, spēlējot, dejojot un deklamējot dzeju. Ideja par konkursu savulaik ir radusies Īrijas latviešu skolu skolotāju kursos, nu reizi gadā ikviens vecumā no diviem līdz 18 gadiem lapni aicināts izmēģināt spēkus. Latviešu biedrības Īrijā valdes priekšsēdētāja Ingūna Grietiņa-Dārziņa: “Ir jau interese bijusi arī braukt uz konkursu no Latvijas, mana krustmeitiņa gribēja braukt kopā ar savu grupu. Bijušas dažādas intereses, tas ir atvērtais konkurss. Nolikumā esam ierakstījuši, ka tas ir Īrijas un Ziemeļīrijas bērniem, bet mēs to paplašinājām pandēmijas laikā, ka var piedalīties no jebkuras pasaules vietas. Tik jābrauc uz Īriju!”

Šoreiz bija pieteikušies 108 dalībnieki ar 29 priekšnesumiem. Žūrijai piecu cilvēku sastāvā izvēlēties labāko nebija viegli. Grietiņa-Dārziņa: “Bērni bija ļoti labi sagatavoti, ļoti, ļoti centās. Un atsauksmes pēc konkursa ir, ka vecāki ir sajūsmā. Skolotāji ir ļoti gandarīti par to, ko bērni ir padarījuši. Tie priekšnesumi tiešām bija kvalitatīvi, līdz ar to mums bija trīs ar vienādu punktu skaitu. Tad žūrijai nācās lemt, kurš tad vēl no šiem trijiem, kas ir ieguvuši augstāko punktu skaitu, būs tas uzvarētājs. Un šeit žūrijas un skatītāju domas sakrita, gan skatītāju balvu, gan galveno balvu, kas mums ir katru gadu ceļojoša, ieguva tieši Gabriels.”

Gabrielam Galkinam ir 15 gadi, viņš ar mūziku sācis nopietnāk nodarboties tikai pirms pāris gadiem, dziedot mammas vadītajā “Dzīvā Dieva draudzē”. “Protams, kad uznāk uz skatuves, redz, ka visi tur priekšā, tad ir tā – āā, kas man bija jādzied? Bišķiņ aizmirsti. Bet bija labi, bija laba sajūta, saprotot, ka vari tāpat dziedāt cilvēku priekšā un nest viņiem prieku.”

Tā kā uzvarētājs ir no Dublinas, tad nākamais – trīspadsmitais – “Protu? Protu!” konkurss nākamajā pavasarī norisināsies atkal Dublinā.


Foto: Teiksma Kuzņecova