Etnogrāfiskie svētki Ielīcās

Zemnieku sēta “Ielīcas” celta pirms aptuveni 400 gadiem. Vairākas ēkas, kas vēsta par latviešu dzīves apstākļiem tolaik, joprojām ir saglabājušās. Kompleksam piešķirts valsts kultūras pieminekļa statuss. Ikdienā apmeklētāju nav daudz, tādēļ, lai vietu atdzīvinātu, reizi gadā tur noris svētki. 

Etnogrāfiskajos svētkos “Ielīcās” starp senajām ēkām – pirti, riju, klētīm un dzīvojamo māju –pulcējušies dejotāji. “Mēs sākām vienkārši gatavoties svētkiem, likām visu uz papīra, domājām – kas tad ir tie svētki? Arī tajā zemnieku sētā toreiz dejoja, spēlēja teātri, tirgojās, andelējās,” stāsta grāmatvede, pasākuma organizatore Kristīne Liepa.

Ar priekšnesumiem godināt šo vēstursiko vietu ieradies ne tikai vietējais deju kolektīvs, bet arī ansamblis no Rīgas. Taču apmeklētāji šeit ieradušies, lai ne tikai baudītu tautisko deju uzvedumus. Vairāki ReTV uzrunātie atzīst – šeit ir vienkārši patīkama atrasties.  

Mājas saimniece Baiba Pedraudze ir arī viena no pasākuma organizatorēm. Valkas novadā aizvadīta bērnība, taču tagad viņa dzīvo Rīgā un jau divdesmit gadus ir personāla vadītāja. “Mums ir brīnišķīga vieta, mēs par to rūpējamies, atjaunojam jumtus, darām tā, lai šeit ir skaisti. Ģimenē tas ir svarīgi, gribas atstāt aiz sevis kaut ko skaistu, paliekošu, bērniem rādīt, priecēt vecākus un citus cilvēkus.”

Goda teātra izrāde “Bļitka” bijusi arī viena no gaidītākajām aktivitātēm svētku dienā aizvadītajā nedēļas nogalē. Interese viesu vidū bijusi arī par spēlfilmu “Pūt vējiņi. Arheoloģija”. Šīs leģendārās filmas ainas uzņemtas tieši šeit – “Ielīcās”. 

Lai godinātu entogrāfisko sētu, senlatviešu tradīcijas, filmu “Pūt vējiņi”. Lai arī priecētu interesentus ar radošajām darbnīcām, organizatores Baiba un Kristīne cer šo tradīciju – vienreiz gadā atvērt sētu – turpināt arī nākamgad.