Top sāgu iedvesmots senais kuršu ciems

Pērn Dienvidkurzemes novada Kazdangas pagastā trīs sabiedriskās organizācijas sāka veidot kultūrvietu “Bandava” jeb kuršu sētu, kuru iecerēts tematiski veltīt kuršiem un to dzīvei vēlajā dzelzs laikmetā. Aizvadītās nedēļas nogalē te notika pirmais senajiem kuršiem veltīts festivāls, kurā varēja baudīt gan izzinošas lekcijas par konkrēto tēmu, gan mūziku, gan iepazīt pašu kuršu sētu.

Biedrības “Exercitus Rigensis” rīkotie seno baltu karavīru cīņu paraugdemonstrējumi šodienas cilvēkam ļauj pavērt aizkaru uz tālo 9., 10. gadsimtu, kad šādi tērpti un bruņoti cilvēki aizstāvēja savu zemi. “Es jau varētu būt kā kuršu ciema vadonis vai kāda ļoti nozīmīga persona, jo tas pats bruņu krekls, tas nebija kaut kas tāds, ko parastais karavīrs varēja atļauties tajā laikā, labākajā gadījumā, ja paveicās, tika klāt pie pietiekami daudz metāla, lai aiznestu kalējam, uztaisīja šķēpa uzgali,” stāsta biedrības “Exercitus Rigensis” biedrs Jānis Piternieks.

Līdzās arī iespēja redzēt, kā reiz izgatavoja traukus. Šodien to sauc par agrās ripas keramiku. “Podu netaisa no viena gabala, bet lipina ar desiņām un pēc tam pievirpo ar dēlīti. Tos apdedzina speciālā krāsnī, nākamgad, ja būs iespēja, tad ar sievu taisīsim senās krāsns rekonstrukciju, ko varēs izdedzināt, bet tagad mums tāda krāsns ir Ropažos,” saka podnieks no Madonas novada Einārs Dumpis.

Šī un vēl citas nodarbes pirmajā senajiem kuršiem veltītajā festivālā deva ieskatu tālajos laikos un arī dzīvās vēstures un kultūras vietā “Bandava”. To Kazdangas pagasta Ūpīšos, sadarbojoties trim biedrībām, sāka veidot pērn. Iedvesmojoties no Egila Skallagrimsona sāgām, kurās raksturotas kuršu sētas, un balstoties uz arheologu izpētītā, te pamazām top senais ciems ar dažādām ēkām un dārzu. Turklāt konkrētā vieta savulaik ir bijusi piederīga vienai no vēlā dzelzs laikmeta kuršu zemēm Bandavai. 

Festivāls “Bandava” notika divas dienas, tāpēc netālu no senā ciema pletās arī pavisam mūsdienīga telšu pilsētiņa. Katra no iesaistītajām trim biedrībām rīkoja savu festivāla sadaļu, to papildinot gan ar tematiskiem stāstījumiem klētī, gan Latvijas smagās mūzikas programmu.


#SIF_NVZ2022