Godina pirms 82 gadiem nošautos slimnīcas “Ģintermuiža” pacientus

Ar piemiņas brīdi Jelgavas pievārtē šodien godināti 443 nacisma upuri – slimnīcas “Ģintermuiža” pacienti, kurus nošāva 1942. gada 8. janvārī. Klātesošie uzsvēra, ka šobrīd ne mazāk svarīgi par bojāgājušo piemiņas saglabāšanu ir nepieļaut līdzīgu notikumu atkārtošanos.

Psihoneiroloģisko slimnīcu pacienti nacisma ideoloģijā bija lieks slogs, tāpēc Otrā pasaules kara laikā okupētajās zemēs tie tika iznīcināti. 1942. gada 8. janvāra rīts bija pēdējais arī 443 slimnīcas “Ģintermuiža” pacientiem. “Ir kara laiks. Līdzekļi, medikamenti un personāls ir vajadzīgs vairāk frontei. Latvijā jau ne tikai no “Ģintermuižas”, arī no Daugavpils slimnīcas tikai aizvesti un nošauti slimnieki, bet visvairāk ir no “Ģintermuižas”. Iepiekš tika brīdināts, ka būs kaut kāda izvešana. Neteica jau, ka nošaušana, bet pārvietošana, izvešana,” saka kādreizējā slimnīcas “Ģintermuiža” muzeja vadītāja Anastasija Meijere.

Pacientu pārvietošana bija uz apmēram piecus kilometrus attālajiem Būriņu meža Garajiem kalniem, kur visi atvestie tika nošauti. Arī Antras Skujas vecmāmiņa. Piederīgajiem gan esot bijusi iespēja izņemt tuviniekus no slimnīcas, bet ne visiem tas izdevies. Antra stāsta: “Manai mammai tajā laikā bija 17 gadu, bet pilngadība bija no 21 gada. Viņa nevarēja viņu izņemt. Jā, tā bija, kad es biju bērna gados, mēs braucām ar mammu un tēti, un viņi rādīja, ka kokos vēl bija ložu pēdas redzamas.”

Sākotnēji izveidot piemiņas vietu nebijis ļauts, tāpēc varenajās priedēs iegriezts krusts. Pēc kara uzstādīta arī piemiņas zīme, bet 2015. gadā pēc Latvijas pirmā prezidenta mazmeitas ieceres par cilvēku ziedojumiem uzstādītas četras piemiņas plāksnes, kurās iegravēti visu nošauto uzvārdi. Jelgavas Rotari kluba dibinātājs Viktors Valainis: “Mēs te kopjam kapus, un diez vai te ko vēl speciāli vajadzētu. Vajadzētu atcerēties, ka tas, kas te ir noticis, bija briesmīgi. Sevišķi saistībā ar pašreizējo situāciju pasaulē.”

Slimnīcas “Ģintermuiža” vadītājs Artūrs Bērziņš: “Šie “Ģintermuižas” pacienti, kas šeit pirms 82 gadiem tika noslaktēti, ir kā pierādījums tam, ka nedrīkst pieļaut vēlreiz šādam notikumam atkārtoties, tāpēc arī slimnīca “Ģintermuiža” tur šo morālo pienākumu.”

Par piemiņas vietas uzturēšanu rūpējas Jelgavas Rotari klubs un slimnīca rīkojot talkas, bet 8. janvārī ik gadu masu slaktiņa vietā tiek rīkots piemiņas pasākums.