“Viņš ir ideālais latvietis.” Valmieras teātrī pirmizrāde par Jāni Daliņu

Valmieras teātris jaunajā gadā iesoļo ar izrādi par izcilo latviešu soļotāju Jāni Daliņu. Iestudējums vēsta par vienkāršu latviešu zemnieku puiku, kurš Latvijai izcīnija pirmo olimpisko medaļu Losandželosas svelmē. To iestudējis režisors Toms Treinis pēc Mārtiņa Meiera veidota scenārija. 

Latviešu zemnieku dēls Jānis Daliņš uzvarēja savās pirmajās soļošanas sacensībās Valmieras ielās, liekot pamatu soļotāja karjerai. Viens no izcilākajiem viņa panākumiem bija sudrabs Losandželosas olimpiskajās spēlēs 1932. gadā 50 kilometru distancē. 

Izrāde veidota kā sava veida soļojums cauri būtiskākajiem notikumiem Jāņa Daliņa dzīvē. Atklāt soļotāja sīkstumu un iejusties Daliņa kurpēs izrādes gaitā uzticēts katram no aktieru ansambļa. Valmieras teātra aktieris Eduards Johansons: “Tā mēs centāmies atrast katrs cīnītāju sevī, atrast Daliņu caur sevi, caur darbošanos kopā. Šī izrāde ir ļoti kolektīvs darbs, mēs visi esam kopā strādājuši pie tā, ko jūs redzējāt.”

Režisors Toms Treinis atklāj, sākot darbu Valmierā, ik pa laikam dzirdējis Jāņa Daliņa vārdu. Tāpēc arī uzrunājis Mārtiņu Meieru, lai kopīgi izstāsītu stāstu par Daliņu kā Valmieras simbola sasniegumiem. “Ir iela, ir stadions, ir sienas gleznojums. Es par šo cilvēku sāku interesēties arvien vairāk, Man bija būtiski meklēt un izstāsīt, kas ir viņa šis stāsts, jo soļošana 30. gados Latvijā kļuva par tāda līmeņa sportu, kā šodien tas ir hokejs vai basketbols, kad latvieši gūst panākumus,” saka režisors Toms Treinis.

Valmieras teātra aktrise Inese Ramute: “Es saprotu, ka viņš ir to Valmieras sporta dzīvi gan kā sportists, gan arī kā sabiedrisks darbinieks uzturējis. Vēl zemkopis ir bijis, viņš ir ideālais latvietis, kurš parādīja, ka, zaudējot visu, manuprāt, tāpēc, ka viņam bija tas sportiskais rūdījums, nevis skuma, bet viņš darīja.”

Lai atklātu Daliņa personību un sportisko garu, radošā komanda daudz laika pavadījusi pētot arhīvu materiālus, periodiku un avīžu izgriezumus. Savukārt pieslīpēt soļošanas tehniku aktieriem palīdzējis ilggadējs soļošanas treneris Aivars Rumbenieks. “Man pašās beigās patika, kā to Aigaru Fadējevu tur ielika tā smuki iekšā. Man tāda nojauta bija, ka tas ir viņš, kad sāka runāt par makšķerēšanu.”

Jāpiemin, ka šī gada novembrī apritēs 120 gadi kopš izcilā soļotāja Jāņa Daliņa dzimšanas. Savu mūža nogali gan viņš pavadīja Austrālijā, Melburnā.