Gulbenes novadā turpina apzināt vētras radītos zaudējumus

Gulbenes novadā aizvien turpinās Jāņu nakts vētras nodarīto postījumu sakopšanas darbi. Pilsētas parkos arvien dzirdama motorzāģu rūkoņa, bet visvairāk vējš skāris kapu teritorijas, kur arī notiek sakopšanas darbi. Pagaidām pašvaldība vēl nav aprēķinājusi vētras nodarītos iespējamos zaudējumus.

Gulbenes pilsētas pārvaldnieks kopā ar zāģeri apseko vētras postījumus vienā no pilsētas parkiem. 34 hektāru plašajā Spārītes parkā vējš ar saknēm izgāzis egles, vairākām priedēm un bērziem nolauztas galotnes. “Visu nedēļu strādājam. Labiekārtošanas iestāde, astoņi puiši, četras traktortehnikas, uzrunāti arī uzņēmēji, darbs rit nepārtraukti,” saka Gints Āboliņš, Gulbenes novada pilsētas pārvaldes vadītājs.

 “Šis vecs parks, barona parks, koki ļoti veci, slimi, tāpēc nav izturējuši vēju,” pauž Uno Anže, zāģeris.

Zīmīgi, ka vienā no parka daļām vēja gāztās egles stādījusi zāģera vecmāmiņa. “Savā laikā viņa ganīja govis, un pļava pamitra, nezinu, kāpēc, bet egles apstādīja. Tagad viss tā liktenīgi sakrita…”

Tikmēr pilsētas nomalē esošajā 160 hektāru plašajā Emzes parkā pašvaldība vēl pat nav apsekojusi vētras radītos postījumus, jo darāmā aizvien pietiek pilsētas teritorijā. Salauztas ielu laternas, vēl nav atjaunots apgaismojums Brīvības iela, kur rit sarunas, lai darbi notiktu.

Lielākos postījumus Jāņu nakts vētra un negaiss nodarījis Tirzas kapos. Lūstot kokiem, ar saknēm atvērtas pat kapu kopiņas. Savus dzimtas kapus apkopt ieradusies arī Gunta. Lūstošie koki viņas piederīgo kapu kopiņas nav skāruši, bet žēl skatīties kāda postaža paveras visapkārt. “Tur līdz ar kapiem, brīnums, kā nav izrauti ar zārkiem ārā, un tur tā mala visa, nu jau daļa izvākta, bet vēl daudz, ko vākt.”

Sakopšanas darbi Tirzas kapos vēl turpinās. Nav pagaidām iespējams aprēķināt, cik daudz tie izmaksās. Vētra pamatīgi izpostījusi arī mežu teritorijas Gulbenes novadā, vairākās vietās koki lauzti gluži kā sērkociņi.

Teritoriju sakopšanas darbi Gulbenes novadā varētu turpināties vēl vismaz mēnesi. Tikai tad varēs aprēķināt vētras radītos zaudējumus. Daļu no tiem pašvaldība plāno lūgt segt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai. Tikmēr novāktie kokmateriāli nonāk pašvaldības iestādēs, kurās ir malkas apkure.

Par laimi vētra nav nodarījusi postījumus ēkām. Pašvaldībai esot informācijai tikai par vienu celtni, kurai esot bijis bojāts jumts, bet īpašnieki to jau atjaunojuši.