Gundara Kalves saimniecība ar akvakultūru nodarbojas jau 20 gadus

Krustpils novada Kūku pagasta zemnieku saimniecība “Kalves” ieguvusi gada balvu zivsaimniecībā “Lielais loms” nominācijā “Gada uzņēmums akvakultūrā”. Ar akvakultūru saimniecība nodarbojas jau 20 gadus. Atšķirībā no daudziem citiem uzņēmumiem, “Kalvēs” notiek pilns zivju audzēšanas cikls, sākot ar zivju inkubāciju, beidzot ar gatavo produkciju – kūpinātām zivīm.

Gada balva “Lielais loms” novietota uz palodzes telpā, kur tiek glabātas gatavās – kūpinātās zivis. Bet zivju dzīves ceļš zemnieku saimniecībā “Kalves” sākas citā telpā. “Te mēs redzam inkubācijas lietas, kas nepieciešamas, lai noslauktu mammu un tēvu un iegūtu mazo, apaugļoto ikru. Pēc tam šie ikri tiek atskaloti tekošā ūdenī, lai nesalīp, tad, kad process noticis, mēs viņus ievietojam šajās kolbās, kuras sauc par Veisa aparātiem. Tur tiek ievadīts tīrs dīķa ūdens, bagāts ar skābekli, pēc 10-14 dienām, atkarībā no ūdens temperatūras, sāk šķelties mazās zivtiņas. Lai saprastu, kādā stadijā ir mammas ar ikru nogatavošanos, mēs skatāmies mikroskopā, kādā stadijā ir ikri. Atkarībā no stadijas sākam skatīties to brīdi, kad notiek dabiskā nārstošana. Un tad, kad notiek nārsts, tad zivkopja rokās ir savākt ikrus, apaugļot un ievietot Veisa aparātos,” stāsta z/s “Kalves” īpašnieks Gundars Kalve.

Kad zivis izšķīlušās, tās tiek pārvietotas uz mazuļu audzēšanas baseiniem, kur viņas tiek uzmanītas vēl 14 dienas, bet pēc tam jau tās tiek ievietotas audzēšanas dīķos. Zemnieku saimniecībā “Kalves” ir aptuveni 30 hektāri kvalitatīvu dīķu, kuros tiek audzētas zivis.

Saimniecībā tiek audzētas karpas, līņi, baltie amūri, zandarti un līdakas. Tā kā saimniecība nodarbojas arī ar graudkopību, zivis tiek barotas ar ekoloģiski tīriem produktiem – pašaudzētiem kviešiem, pupām un zirņiem. Zivju baseinos ūdens tiek bagātināts ar skābekli, ļaujot ūdenim brīvi krist. Baseinos viens no tas pats ūdens tiek izmantots vairākkārt, tādējādi taupot vienu no svarīgākajiem dabas resursiem.

Saimniecības īpašnieks Gundars Kalve uzsver, ka nākotnē ir plāns līdz pat 80 hektāriem palielināt kvalitatīvo dīķu apjomu, tāpat ir arī ieceres uzņēmuma infrastruktūras attīstībai.