Ievainotie karavīri veselību atgūst Vaivaros

Smagas traumas guvušajiem Ukrainas karavīriem rehabilitācija ir iespēja atgūt dzīvei nepieciešamās iemaņas un dzīvesprieku. Nacionālajā rehabilitācijas centrā (NRC) “Vaivari” ārstniecības kursu šonedēļ pabeigs divpadsmit karavīri, kuri vislabprātāk jau tūdaļ dotos atpakaļ uz fronti, tomēr līdz tam kāds laiks vēl būs jāpagaida.

Klātesot Ukrainas vēstniekam,Vaivaros ar klusuma brīdi tika godināti karavīri, kas krituši aizstāvot Ukrainas brīvību, bet tie, kuriem izdevies izdzīvot, rehabilitācijas centrā atgūst spēkus. 

Kā teic divpadsmit ievainotie karavīri, kuri pašreiz atrodas Vaivaru rehabilitācijas centrā, rehabilitologu veikums esot pārsniedzis visas cerības. “Šeit ir ļoti labi rehabilitologi. Strādā ar tevi, liek darīt, cenšas, rūpējas, ir progress. Tagad ir daudz labāk,” stāsta Vadims ievainotais, Ukrainas aizstāvis.

Vislabprātāk viņi jau rīt dotos atpakaļ uz fronti, tomēr ārstēšanās vēl prasīšot kādu laiku. Volodimira, kurš jau kopš 2016. gada dien Ukrainas armijā, militārajai karjerai gan, visticamāk, tikšot pielikts punkts.Tagad viņa cerības esot laba rokas protēze. “Jāpanāk, lai protēzes palīdzību varētu paēst, rakstīt un nospiest datora taustiņus. Pats grūtākais ir morāli pašam savākties. Kad pazaudē roku, fiziski tas nav tik sāpīgi. Daudz grūtāk ir pierast un samierināties ar to, ka rokas tev nekad vairs nebūs.”

Rehabilitācijas centra ārsti kara traumas esot iepazinuši jau pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā 2014. gadā, cietušie no kara darbības jau esot regulāri centra pacienti. “Mēs strādājam ar pacientiem, kuriem nepieciešama subakūtā rehabilitācija, kuriem ir vajadzīga neatliekamā rehabilitācija. Pārsvarā tās ir dažādas šautas traumas rokās, kājās. Ir bijuši pacienti ar amputācijām, kuriem nepieciešams pielāgot protēzes, apmācīt staigāt. Ir pacienti, kuri guvuši lielākas traumas, kuriem ir galvas traumas ar kustību traucējumiem, kuriem ir muguras smadzeņu bojājums,” stāsta Zaiga Kalnbērza-Ribule, NRC “Vaivari” ārste.

Vaivaru centrā karavīri ne tikai atgūst dzīvei nepieciešamās iemaņas, bet arī dzīvesprieku. Krietnu optimisma devu sniedza arī dziedātājas Katrīnes Gupalo izpildītās ukraiņu dziesmas.

Jau piektdien šie Ukrainas karavīri atstās rehabilitācijas centru, bet viņu vietu ieņems nākamie. Paredzēts, ka šajā Ārlietu ministrijas projektā līdz gada beigām Vaivaros tiks uzņemti vēl piecdesmit ievainotie ukrainas aizstāvji.


#SIF_NVZ2022