Īsteno Latvijā apjomīgāko ielu apgaismojuma projektu

Jēkabpilī tiek īstenots šobrīd Latvijā vērienīgākais ielu apgaismojuma projekts, izmantojot ESCO modeli. Tas nozīmē, ka pašvaldība darbu veicējam nemaksās par uzstādīto infrastruktūru, bet gan maksās uzņēmumam no līdzekļiem par ietaupīto elektroenerģiju. Plānots, ka projekta gaitā pret energoefektīviem LED gaismekļiem tiks nomainīti 95 procenti pilsētas veco spuldžu.

Šonedēļ Jēkabpilī sākušies ielu apgaismojuma spuldžu nomaiņas darbi. Projekts ir šobrīd vērienīgākais Latvijā, jo tā laikā pilsētā tiks nomainīti vairāk nekā 1900 veco gaismekļu. Tas nozīmē, ka pāreja uz energoefektīviem LED gaismekļiem būs veikta 95 procentos Jēkabpils ielu apgaismojuma infrastruktūras. Projekta galvenais mērķis ir panākt pēc iespējas lielāku elektroenerģijas ietaupījumu, vienlaikus uzlabojot ielu apgaismojuma kvalitāti. “Krāsu temperatūra būs atšķirīgāka. Tagad nātrija gaismekļiem raksturīga dzeltenīgā gaisma, bet tagad būs neitrāli balta gaisma. Arī gaismas kvalitāte, kas ir pašam gaismeklim, izstarotās gaismas daudzums pret esošo jaudu būs daudzreiz lielāks. Viena no prasībām, kas bija nolikumā, ir viedo tehnoloģiju izmantošana. Šajā gadījumā iejaukšanās no cilvēciskās puses nebūs, bet pašos gaismekļos jau uzstādīti no rūpnīcas vadības bloki,” saka Ainārs Gulbinskis, Jēkabpils novada pašvaldības energopārvaldnieks.

Projekts īpašs arī ar to, ka tajā tiek izmantots ESCO modelis. Tas nozīmē, ka pašvaldībai nav jāmaksā uzņēmējam uzreiz. “Šo visu dara uzņēmējs, šobrīd viņš maina visus gaismekļus par savu naudu, un pašvaldība no ietaupītā par elektrību samaksā šim uzņēmējam. Gribot ļoti labu, mēs izdarījām ļoti, ļoti labu, jo visi zināt, ka šobrīd ir nežēlīgi kāpušas elektrības cenas,” skaidro Raivis Ragainis, Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs.

Šī brīža aplēses liecina, ka elektroenerģijas ietaupījums būs aptuveni 70 procenti, desmit gadu laikā ietaupījums naudas izteiksmē būs aptuveni 800 tūkstoši eiro, bet, ņemot vērā elektrības cenu kāpumu, ietaupījums varētu būt vēl lielāks. Jēkabpilī īstenojamais projekts ietilpst Eiropas TOP10 lielāko apgaismojuma projektu vidū, kas tiek realizēti, izmantojot ESCO modeli. Gaismekļu nomaiņu veic SIA “RCG Lighthouse”, kam jau ir pieredze līdzīgu projektu īstenošanā – uzņēmums ir realizējis jau vairāk nekā 350 šādus objektus.

LED gaismekļu uzstādīšana Jēkabpilī ilgs vēl aptuveni divus mēnešus; darbus plānots pabeigt novembra beigās. Tātad - ziemas sezonā pilsētā jau degs energoefektīvais apgaismojums.