Vakcinācija var apturēt jaunu Covid-19 vīrusa paveidu rašanos

Latvijas Biomedicīnas pētījumu centrā zinātnieki jau kopš pandēmijas sākuma pēta to, kā Latvijā uzvedas un attīstās Covid-19 vīruss. Vai un kādas izmaiņas vīrusa mutācijās Latvijā radījusi vakcinācija?

Vakcinācija ļāvusi samazināt saslimšanu ar Covid-19 daudzās pasaules valstīs. Savukārt Dānijā, kur nu pilnībā vakcinēti jau teju 90 % pieaugušiem, nu pilnībā ir atcelti visi iepriekš Covid-19 dēļ ieviestie ierobežojumi. Taču vakcinācija var pozitīvā veidā ietekmēt arī vīrusa attīstību un jaunu variantu rašanos. “Labā ziņa noteikti ir tāda, ka tomēr no cilvēkiem, kas ir pārslimojuši pēc vakcīnas saņemšanas, tur nerodas šādi jauni varianti. Es patiesībā vairāk pat esmu pārsteigts, jo man likās, ka tas vīruss tādā mikroevolūcijas līmenī centīsies mainīties un izbēgt. Nav tā, ka vīruss vakcinētos cilvēkos atšķirtos no nevakcinētiem. Un tā ir labā ziņa, ka tiešām tas strādā,” saka Jānis Kloviņš, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra zinātniskās padomes priekšsēdētājs.

Profesors Kloviņš arī norāda uz jaunākajiem pētījumiem, kas uzsver otrās devas nozīmību. “Tieši otrā deva ir tā, kas rada gan dažādību un antivielu nobriešanu, gan arī atmiņas šūnu nobriešanu. Pēc otrās devas veidojas atmiņas sūnas, no kurām tad arī var atjaunoties šī imunitāte.”

Vakcinācijas pretinieku vidū ir populārs viedoklis, ka, ja cilvēcei ļautu izslimot ar Covid-19, tas tāpat pazustu. Turpretī zinātnieki norāda, ka tas ir mīts. “Es domāju, ka vīruss nepazustu. Ar Covid-19 ir ļoti ticams scenārijs, ka tas kļūtu par iesnām līdzīgu vīrusu. Jā, mēs varētu visi nesatraukties, tikai jārēķinās ar dramatiskām sekām – ļoti, ļoti daudz mirušo. Vīruss piemērosies, kļūs par ko līdzīgu iesnu vīrusam, tas ir mērķis, ko mēs gribam panākt arī ar vakcināciju. Mēs varam iet smago ceļu – panākt to ar līķu kaudzēm, un mēs varam iet ar vakcīnām. Es neticu, ka mēs šo vīrusu spēsim iznīdēt. Mēs viņu, visticamāk, pārvērtīsim ko līdzīgu iesnu vīrusam. Un vakcīnas, izskatās, ka ir ļoti labs mehānisms, lai to izdarītu.”

Šobrīd visā pasaulē dominē Covid-19 Delta variants, un tas, vai un kā attīstīsies citi, bīstamāki varianti lielā mērā atkarīgs arī no vakcinācijas.


Foto: Freepik