Izmēģina komplicētu laukaugu kultūru sēšanu

Zemnieku saimniecībā “Kotiņi” pavasara sēja pilnā sparā rit jau nedēļu. Lai gan šī jau ir 29. darbības sezona, tā nākusi ar daudziem jaunumiem. Viens no tiem – komplicēta dažādu kultūraugu sēšana vienā laukā.

Z/s “Kotiņi” saimnieks Aldis Ločmelis saka: “Ik pēc 30 centimetriem ir zirņi, pa vidu ir auzas. Tātad - 15 centimetri starpā ir visu laiku rinda zirņu, rinda auzu, rinda zirņu, rinda auzu.”

Ik gadu lielu daļu no saimniecības sējumu platībām aizņem pākšaugi. Ideja izmēģināt komplicētu sēšanu savos laukos zemnieku saimniecības “Kotiņi” saimniekam Aldim Ločmelim radās pēc tam, kad pie pupu un zirņu novākšanas nācās saskarties ar grūtībām.

Aldis Ločmelis: “Sanāk tā ar zirņiem, ka katru gadu rudenī piegulst un grūti kuļami ir. Arī Eiropa skatās, teiksim, nākamais plānošanas periods skatās uz to, ka būs jāsēj kopā tauriņzieži vai pākšaugi, nu, proteīnaugi. Tad lielāks tas Eiropas atbalsts būs.

Kā norāda Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā (LLKC), komplicēta graudaugu un tauriņziežu vai pākšaugu sēšana nav jauna, bet labi aizmirsta vecā metode. Tomēr Latvijā līdz šim tā nav bijusi populāra.

Inga Freimane, LLKC augkopības konsultante, pauž: “Tad ir jāpārlāgo stādīšanas iekārtas. Konkrēti, “Kotiņu” gadījumā – viņi ir pārkārtojuši sējmašīnu, ka viņi var sēt vienlaicīgi pākšaugus dziļāk, graudaugus iesēt seklāk. Šeit ir arī vairākiem priekšnoteikumiem jābūt. Pirmkārt, ir jāsaprot, ko darīs ar ražu, kā viņi sašķiros vienu kultūru no otras, vai saimniecībai tam ir resurss.”

Gadījumā, ja lielā daudzumā izplatās kaitēkļi vai slimības, komplicēti sasētajos laukos to apkarošana ar augu aizsardzības līdzekļiem ir teju nepiespējama, jo katram kultūraugam tie ir atšķirīgi. Taču ilgtermiņā no šīs metodes vairāk ir ieguvumu nekā zaudējumu.

“Augsnes agroķīmiskie rādītāji uzlabojas, arī organiskās vielas palielinās. Šie visi faktori ir tie, kas atvieglo pēc tam vēlākos periodos laukaugu mēslošanu vai dārzeņu mēslošanu,” saka Inga Freimane.

Zemnieku saimniecībā “Kotiņi” pavasara sējas darbi beigsies vien ap jūnija vidu – prognozē Aldis Ločmelis. Līdztekus komplicētajai sēšanai šogad saimniecībā plānots izmēģināt arī rindstarpu vagošanu jeb mehānisko nezāļu apkarošanu.


Foto: unsplash.com