Izvērtē lielveikala “Depo” ugunsgrēka sekas

Rēzeknes iedzīvotāji kā emocionāli smagu vērtē noskaņu pilsētā, skatu, kas paveras pēc ugunsgrēka lielveikalā “Depo”. Kopš notikuma pagājis jau mēnesis ar pusi.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Latgales reģiona brigādes komandiera vietnieks, majors Valdis Straume uzsver, ka konstrukcijas ir bīstamas – jebkurā brīdī var nokrist, tādēļ atrasties tur ir bīstami. Viņš to uzskata par vienu no lielākajiem ugunsgrēkiem Latgalē.

“Tas, kā izskatās, ir tikai no malas, jo tās veikala pamatkonstrukcijas un apdares lietas, kas bija no metāla, ir otrreiz izmantojamas - gan Rēzeknē, gan reģionā mums ir uzņēmumi, kas nodarbojas, kam ir atļauja metāllūžņu apsaimniekošanai,” pauž Rita Eiduka, Valsts vides dienesta (VVD) Rēzeknes reģionālās vides pārvaldes direktora vietniece.

Bīstamie atkritumi rada bažas - netālu no pilsētas esošo atkritumu poligonu “Križevniki” vest nedrīkst. Kopumā gan VVD pārbaudēs būtisks kaitējums videi nav atrasts, kā arī paveicies ar labvēlīgiem laika apstākļiem - emisijas gaisā izkliedējās ātri, tāpat zemā ūdens temperatūrā izšķīda arī upē nokļuvušās vielas.

Vidē tika novadīts būtiski lielāks smago metālu daudzums, kā hroms, niķelis, varš, svins. “Veicot vairākos posmos Rēzeknes upes vizuālo apsekošanu, mēģinot noteikt, vai ir bojā gājušās zivis vai citi organismi, un tas netika konstatēts,” uzsver Rita Eiduka.

Gūtā pieredze tik plaša mēroga ugunsgrēkā gan likusi rast rezerves risinājumu lietus ūdeņu kanalizācijas noplūdēm. Valdis Straume pauž, ka ugunsgrēkā, visticamāk, bija novēlots izsaukums ugunsdzēsējiem, tādēļ tas bijis tik plašs. “Obligāti ir nepieciešama ugunsdrošības kaut kāda signalizācija, dūmu detektori, tas ir primārais, ko jāievēro iedzīvotājiem, arī uzņēmumiem, būvēm.”

Par darbinieku tālākajām gaitām pilsētā ir liels satraukums. Lielveikala vadība rakstiski e-pastā informē, ka visiem piedāvāts darbs veikalos Jēkabpilī un Daugavpilī. Nodarbinātības valsts aģentūra atzīst, ka pie viņiem griezušies mazāk nekā desmit cilvēki. Pašvaldība joprojām gaida ziņu, vai būs nepieciešams meklēt veikalam jaunu vietu.

Veikala ugunsgrēka cēlonis nav noskaidrots - notiek ekspertīzes. Tā kā šāda veida kriminālprocesi ir sarežģīti, Valsts policija (VP) nespēj prognozēt, kad darbs noslēgsies.

Deniss Žulins, VP LRP Kriminālpolicijas biroja Rēzeknes reģionālās nodaļas priekšnieks, atzīst: “Mums izmeklēšanas gaitā nav iegūti kaut kādi fakti vai pierādījumi, kas apliecinātu tīšu mantas bojāšanu, tīšu dedzināšanu, bet ir jāsagaida izmeklēšanas beigas, tad mēs varēsim to noteikt.”

Kamēr notiek izmeklēšana, veikalu demontēt aizliegts, tomēr, kā e-pastā informē "Depo", ilgtermiņā veikalu Rēzeknē atjaunos, taču saistībā ar noteiktajiem ierobežojumiem tirdzniecības nozarē, viņiem ir grūti izteikt jebkādas prognozes par nākotnes plāniem.


Foto: LETA