Ja nejūtam Satversmi, tā funkcionē

Šodien Latgalē aizvadīti Latvijas Republikas Satversmes spēkā stāšanās simtgadei veltīti svētki. Pasākumā Daugavpils Universitātē tiesību zinātņu eksperti ar jauniešiem diskutēja par Satversmē ietvertajām valsts pamatvērtībām. Klātesošajiem bija iespēja piedalīties viktorīnā, kā arī vērot fragmentus no izglītojošas filmas “Atver Satversmi”.

Satversme ir Latvijas Republikas pamatdokuments. Tas attiecas uz katru valsts iedzīvotāju. Tas paredz cilvēku tiesības, tāpēc katram ir svarīgi zināt, kā šīs tiesības izmantot un aizstāvēt. Tā, tiekoties ar skolēniem un studentiem Daugavpilī Satversmes simtgades svētkiem veltītā pasākumā, uzsvēra valsts tiesību eksperts, uzsvēra Augstākās tiesas tiesnesis Jānis Pleps. “Būtiski sarunāties tieši ar skolēniem, lai viņi sāktu apzināties, ka patiesībā katrs viens pilsonis var ietekmēt ļoti daudz. Galvenais ir darīt, nenoklusēt un iestāties gan par savām tiesībām, gan arī kopējām vērtībām.”

Demokrātija, neatkarība un tiesiskums ir Satversmes pamatvērtības, īpaši jau šobrīd ir ļoti būtiski tās izprast visos sabiedrības slāņos un Latvijas daļās. Daugavpils Universitātes sociālo zinātņu fakultātes dekāns Jānis Teivāns-Treinovskis uzskata, ka īpaši būtiski to skaidrot jauniešiem. “Visi vērīgi klausījās, tas ir tikai apsveicami. Tas kārtējo reizi parāda, ka Daugavpils ir Latvijas sastāvdaļa. Nozīmīga un neatņemama sastāvdaļa.” 

Žurnāla “Jurista vārds” galvenā redaktore Dina Gailīte: “Varbūt pat ir labi, ka nejūtam – Satversme ir vai nav. Mēs par to neliekamies ne zinis. Tas nozīmē, ka patiesībā tā funkcionē. Līdzko rodas problēmas ar vārda brīvību, vēlēšanu brīvību, tā mēs sākam meklēt, kur tad tas ir noteikts. Tā ir Satversme.”

Pasākuma dalībnieki ar interesi vēroja fragmentus no filmas “Atver Satversmi”, pēc tam pārbaudīja zināšanas, piedaloties viktorīnā. Satversmes simtgades svētki un tikšanās ar jauniešiem šodien notika arī Rēzeknē, Latgales vēstniecībā “Gors”. 


#SIF_NVZ2022