Jaunjelgavā par iespēju nomazgāties maksā septiņus eiro

Aizkraukles novadā no 1. decembra būtiski paaugstināta maksa par pašvaldības sniegtajiem higiēnas pakalpojumiem: dušas un veļasmašīnas izmantošanu. Jaunjelgavā, kur aptuveni trešdaļai iedzīvotāju mājās nav ne dušas, ne vannas, par iespēju nomazgāties tagad jāmaksā nedaudz vairāk kā septiņi eiro. Divreiz mēnesī bez maksas, bet pēc tam ar 50% atlaidi gan varēšot nomazgāties un veļu izmazgāt mazaizsargāto grupu cilvēki.

Jaunjelgavas apbūvē ir daudz seno ēku un privātmāju, no kurām vairumam nav centralizētās ūdensapgādes. Tāpēc jau aptuveni desmit gadus sociālo pakalpojumu grozā ir dušas un veļas mazgāšanas pakalpojumi. No 1. decembra gan maksa par dušas pakalpojumiem pieaugusi četras reizes un maksā 7.10 eiro, bet par veļas mašīnas izmantošanu būs jāšķiras no gandrīz pieciem eiro.

Uzrunātie jaunjelgavieši gan teic, ka 100 kilometrus no Rīgas tas esot parāk daudz.

Kā ReTV skaidro sociālā dienesta pārstāve, mēnesī dušu izmanto ap 30, bet iespēju lietot veļasmašīnu – aptuveni 60 cilvēki. Lielākoties tie esot cilvēki no mazaizsargātajām grupām, kuri šos pakalpojumus divas reizes mēnesī var saņemt par brīvu, bet pārējā laikā maksāt pusi no pakalpojuma cenas. “Pieaugums ir ievērojams, bet tas ir izskaidrojams ar kopējo cenu pieaugumu energoresursiem valstī. Šeit silto ūdenī dabūjam sildot ar elektrisko boileri, līdz ar to cenu kāpums ir ievērojams, mēs to apzināmies. Šajā jautājumā nebija lielu diskusiju, jo visi saprot, ka izmaksu aprēķins ir pamatots,” uzsver Evija Vectirāne, Aizkraukles novada domes deputāte.

Pašreiz pašvaldība par elektrību maksā pēc biržas cenām. Novembrī, kad tika sagatavots lēmums, tikai viena kubikmetra ūdens uzsildīšana izmaksājusi vairāk nekā 32 eiro, tomēr pašreiz elektroenerģijas līgumu nemainīšot. Evija Vectirāne: “Fiksētā cena ir uz tik ilgu periodu, ko šobrīd piedāvā mums piegādātāji. Ir mazliet riskanti septiņu gadu periodā slēgt līgumu par fiksētu un augstu cenu.”

Higiēnas pakalpojumu cena paaugstināta arī citos Aizkraukles novada centros, tomēr atšķirības ir būtiskas, piemēram, koknesiešiem par mazgāšanos dušā nāksies maksāt teju uz pusi mazāk, kas esot skaidrojams ar izdevīgāku ūdens uzsildīšanas veidu. Higiēnas pakalpojumu tarifs tikšot pārskatīts nākamgad. Tas kļūs augstāks vai zemāks – būšot atkarīgs no energoresursu izmaksām.


#SIF_NVZ2022