Jelgavas daudzbērnu ģimenēm nepatīkams pārsteigums

Ar nepatīkamu pārsteigumu gatavošanās jaunajam mācību gadam sākusies Jelgavas daudzbērnu ģimenēm. Līdz šim pašvaldība ģimenēm, kurās ir trīs un vairāk bērni, sniegusi atbalstu gan ēdināšanai skolās un bērnudārzos, gan profesionālās ievirzes programmu apmaksai bez materiālā stāvokļa izvērtēšanas. Tagad pieņemts lēmums, ka šādu pakalpojumu jebkura daudzbērnu ģimene varēs saņemt tikai līdz šā gada beigām.

Tuvojoties jaunajam mācību gadam, Jelgavas daudzbērnu ģimeņu vecāki cerēja, ka tāpat kā līdz šim saņems atvieglojumus. Tomēr šoreiz viņus gaidīja nepatīkams pārsteigums - līdzfinansējumu varēs saņemt tikai līdz šā gada beigām. “Līdz šim mēs rakstījām iesniegumu uz visu mācību gadu, mācību gada beigās uz vasaras mēnešiem, nekādas informācijas iepriekš nebija,” saka Karina, četru bērnu māmiņa.

Līdztekus pusdienām skolā un bērnudārzā, vecākiem pilnībā būšot jāsedz arī izdevumi par mūzikas skolu, peldbaseinu, futbolu, karatē un citiem profesionālās ievirzes pulciņiem. “Plus, mīnus tie ir 200 eiro par bērnudārzu par abiem bērniem. Plus vēl pulciņi. Futbola pulciņš mums bija 20-25 eiro, tagad būs 45 eiro. Mūzikas skola 20 eiro mēnesī. Tagad līdz 31. decembrim nebūs nekas jāmaksā,” pauž Karina.

Atbalstu visām daudzbērnu ģimenēm - neatkarīgi no finansiālā stāvokļa - jau apmēram piecus gadus maksāja Jelgavas pilsētas pašvaldība. Vecāki uzskata, ka lēmums to turpmāk nedarīt pieņemts, jo no jaunā gada būtiski tiek palielināts valsts ģimenes pabalsts. “Piešķirs bērnu naudu, it kā mums vajadzētu priecāties, bet sanāk, ka tā nauda tagad ies uz apmaksām, ko mums nesegs Jelgavas pašvaldība. Dēļ tā, ka viņi tā dara, tu atņem saviem bērniem kaut ko svarīgu, lai apmaksātu to vēl svarīgāko, kas bija kādreiz apmaksāts,” saka Tatjana, četru bērnu māmiņa.

Sociālo lietu pārvaldē skaidro, ka nākamgad spēkā stāšoties jaunie pašvaldības saistošie noteikumi, kas sakārtošot sociālās palīdzības jomu, turpmāk tie noteikšot sociālās palīdzības pabalstus. “Daudzbērnu ģimenes saņem pabalstus bez materiālās situācijas izvērtēšanas. Tur ir tā atšķirība, tas vairāk nav sociālās palīdzības pabalsts. Tie ir brīvprātīgas iniciatīvas pabalsti. Jelgavas valstspilsētas pašvaldība šobrīd ir lēmuma procesā, kādā veidā un kādām mērķgrupām tas tiks piešķirts,” pauž Jeļena Laškova, Jelgavas Sociālo lietu pārvaldes vadītājas vietniece.

Līdz šim palīdzībai daudzbērnu ģimenēm bez materiālā stāvokļa izvērtēšanas Jelgavā tērēti ap 400 000 eiro.

Sižeta filmēšanas laikā Jelgavas domes vadība bija atvaļinājumā, bet neoficiālā sarunā pauda, ka nepiešķirt pabalstus bez materiālā izvērtējuma, mudinot Labklājības ministrija. “Ir jābūt noteikti nodrošinātiem pamata sociālajiem pabalstiem iedzīvotājiem. Tikai tad, ja šis klāsts ir nodrošināts, mēs varam domāt par vēl papildus mērķa grupām kā pensionāriem, daudzbērnu ģimenēm,” skaidro Ilze Skrodele-Dubrovska, Labklājības ministrijas pārstāve.

Jāpiebilst, ka atbalstu daudzbērnu ģimenēm bez izvērtējuma sniedz arī citās pašvaldībās, nevienā no piecām uzrunātajām neesot plānots to mainīt.