Kā atšķiras slimošana ar Covid-19 vakcinētajiem un nevakcinētajiem?

Pēdējās nedēļas laikā saslimstība ar Covid-19 Latvijā būtiski pieaug. Lai arī daudz mazāk nekā nevakcinētie, tomēr saslimšanu konstatē arī vakcinētiem cilvēkiem. Kādos gadījumos vīruss ķer arī vakcinētos? Kā slimības gaita atšķiras, ja saslimst nevakcinēts cilvēks?

Nevakcinēto epidēmija – tā aizvien biežāk nu tiek saukta koronavīrusa plosīšanās kā Latvijā, tā citur pasaulē. Tomēr, lai gan būtiski mazākā skaitā, inficējas arī vakcinētie. Vai tas nozīmē, ka no saslimšanas jābaidās arī vakcinētajiem?

„Skaidrs, ka lielākā daļa no šo inficēto un smagi slimo grupas ir pārsvarā tomēr nevakcinētie…Un smagi slimojošie tieši nonāk pie mums Intensīvajā terapijā.. Šobrīd es varu pilnībā apgalvot, ka pie mums atrodas pacienti ar Covid-19 smago gaitu visi nevakcinētie. To apstiprina gan ieraksti medicīnas dokumentācija, gan paši pacienti. Tie, kuri var to apstiprināt,” saka Oļegs Šuba, RAKUS Toksikoloģijas un sepses klīnikas vadītājs.

Oļegs Šuba stāsta, ka vīrusu var pārnēsāt arī vakcinēti cilvēki, tomēr nevakcinētajiem risks izplatīt slimību ir lielāks. Periods, kad viņi ir potenciāli bīstami, ir garāks. Tiek skaidrots, ka vakcinētie, kuri tomēr saslimst, izjūt gripas sākumstadijai līdzīgus simptomus – muskuļu un kakla sāpes, iespējams, iesnas, aizliktu degunu, vieglu klepu. Šobrīd viņa vadītajā klīnikā ir tikai nevakcinēti Covid-19 pacienti. „Jā, iespējams, parādās temperatūra, iespējams, ir klepus, bet tas ir vieglāk…Tā kā pacienti, kas ir vakcinēti, ir pasargātāki salīdzinot ar nevakcinētiem.”

Kā vēsta Slimību profilakses un kontroles centra dati, tad šodien reģistrēti 459 jauni inficēšanās ar Covid-19 gadījumi. 380 no tiem bija nevakcinēti, bet 79 bija pabeiguši vakcinācijas kursu.


Foto: Freepik