Kampaņā “Vecums kā vērtība” diskutē par senioru nākotni

Pirmajā oktobrī visā pasaulē atzīmē Starptautisko senioru dienu. Diskriminācija un aizspriedumi - ar to šodien saskaras gados vecāki cilvēki Latvijā.

Latvijā vecuma diskriminācija pastāv, sabiedrība kļūst arvien aizspriedumaināka par gados vecāku cilvēku spējām turpināt darba gaitas un iekļauties sabiedrībā – tā diskusijā atzīst vairāki eksperti. “Es domāju, šeit daudz kas ir saistīts nevis ar likumiem un politiku, bet arī sabiedrības attieksmi. Es gribētu, lai izskan šis jēdziens - humānisms. Mums tiešām jābūt līdzjūtīgākiem, iekļaujošākiem, tad arī Latvijas sabiedrība kļūs 50 plus pieejamāka, jaukāka un laba. Konstatējām, ka pēdējo desmit gadu garumā palielinājās diskriminācijas apjoms pret cilvēkiem noteiktās vecuma grupās, gandrīz dubultojas. Šie cipari ir diezgan nepatīkami,” pauž Deniss Hanovs, kampaņas “Atvērtība ir vērtība” eksperts, kultūrpētnieks.

“Statistiski arī pēc nodarbinātības Valsts aģentūras datiem mēs redzam - arī pirmspensijas vecums ir tas, kur ir izaicinājums iegūt darbu. Ir šie te bezdarba riski,” saka Reinis Lasmanis, Sabiedrības integrācijas fonda pārstāvis.

“Darba devējiem ir milzīga loma šajā konkrētajā problēmā. Mums ir statistikas dati, kas liecina, ka diskriminācija tieši šai grupai aug. Mums darba devēji ir nepieciešami kā partneri,” skaidro Deniss Hanovs.

Ņemot vērā vairāku senioru pieredzi, esot pamats domāt – Latvijā pietiekami netiek izmantots 50 plus vecuma grupas potenciāls. To būtu svarīgi mainīt, jo eksperti jau tagad brīdina par sabiedrības novecošanu visā Eiropā. Jau pēc desmit gadiem jauniešu būšot daudz mazāk nekā senioru.


Foto: Freepik