Katlumājas būvniecībā Daugavpilī konstatē interešu konfliktu; atsaka ES finansējumu

Daugavpilī jaunā kaltumāja jau teju uzbūvēta. Rudenī apkures sezonu tur cer uzsākt, jaunajai katlumājai strādājot pilnā sparā. Tikmēr “Daugavpils siltumtīkliem” gaidāms “karsts” pavasaris, jo būs jāmeklē cits finanšu avots būvniecības izmaksu segšanai.

Centrālā finanšu un līgumu aģentūras (CFLA) Vides un energoefektivitātes departamenta direktore Dana Heiberga pauž: “Iepirkuma komisijas sastāvā kā tehniskais eksperts bija iekļauts cilvēks, kurš tajā laikā strādāja pie viena no piegādātajiem, kurš rezultātā arī piegādāja katlu.”

Šis lēmums nav sasteigts. Par šādu scenāriju CFLA “Daugavpils siltumtīklus” brīdināja jau pirms gada, iesakot lauzt līgumu un izsludināt jaunu konkursu.

Dana Heiberga: “Daugavpils izvēlējās turpināt šo līgumu, un mums janvārī tika iesniegts maksājuma pieprasījums, līdz ar to CFLA nebija citas iespējas, kā pieņemt šo neatbilstoši veikto izdevumu lēmumu un piemērot simts procentu korekciju.”

“Daugavpils siltumtīkliem” ir vēl tiesības 10 dienu laikā pārsūdzēt šo lēmumu, sniedzot CFLA papildus informāciju.

Oļesja Duškeviča, “Daugavpils siltumtīklu” valdes locekle, pauž: “Mums ir tiesības pārsūdzēt šo lēmumu līdz 30. martam, un mēs to arī darīsim, jo mēs nepiekrītam CFLA lēmumam.”

Ar kādiem argumentiem to plānots darīt, Daugavpils kapitālsabiedrībā pagaidām neprezicē. Jāteic, ka pati “Daugavpils siltumtīklu” valdes locekle iesniegusi atlūgumu. Šodien Daugavpils domes sēdē pret viņu bija daudz pārmetumu.

“Domes vadība tika informēta nepārtraukti par to, kas notiek, par visām problēmām, kas varētu parādīties un kas parādījās. Ņemot vērā faktu, ka interešu konflikts tika konstatēts jau posmā, kad būvdarbi jau bija pilnā sparā, CFLA lēmums par naudas atņemšanu juridiski nekā nevar iespaidot līgumu, kas noslēgts starp “Daugavpils siltumtīkliem” un būvnieku,” skaidro Oļesja Duškeviča.

Viņas piedāvājums situācijas risināšanai gadījumā, ja 5,2 miljonus eiro Eiropas Savienība tomēr nepiešķirs, ir aizņēmums Valsts kasē. Tam būtu nepieciešams pašvaldības galvojums. Jau šobrīd šim projektam kredītā ņemti 9,8 miljoni eiro.

Daugavpils domes izpilddirektore Sabīne Šņepste saka: “Ir Daugavpils pilsētai lieli objekti, kur mēs aizņemamies. Šis aizņēmums, protams, būtu simtprocentīgi uz “Daugavpils siltumtīklu” pleciem. Valsts kasei izskatot šo, domāju būtu pozitīvs [lēmums].”

Pašvaldības kapitālsabiedrības pārraudzītāja uzsver, ka viņas pozīcija ir panākt, lai katlumājas būvniecība tiek pabeigta. Tikmēr “Daugavpils siltumtīklos” pēdējo trīs gadu laikā valde mainīta jau trīs reizes. Jāatgādina, ka arī šajā pašvaldības domes sasaukumā pilsētas mērs mainīts trīs reizes. 


Foto: Sergejs Kuzņecovs, LR - Daugavpils siltumtīkli