Krievijas pilsoņi cer saņemt īstermiņa uzturēšanās aļaujas

Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) gatavojas septembrī sūtīt aicinājumus pamest valsti tiem Krievijas pilsoņiem, kuri nav veikuši nekādas darbības uzturēšanās atļaujas Latvijā pagarināšanai. 

Pašlaik spēkā esošā Imigrācijas likuma redakcija paredz, ka 25 316 Krievijas pilsoņiem izsniegtās pastāvīgās uzturēšanas atļaujas ir spēkā līdz šī gada pirmajam septembrim. Lai dzīvotu Latvijā, viņiem jāpiesakās Eiropas Savienības pastāvīgā iedzīvotāja statusam, bet tā saņemšanai viņiem PMLP jāiesniedz apliecinājums par valsts valodas zināšanām A2 līmenī un finanšu resursu esamību. Cik daudzi saņems vēstules par aicinājumu 90 dienu laikā izbraukt no valsts, šobrīd pārvalde vēl precīzu skaitu nevar nosaukt. PMLP priekšniece Maira Roze: “Uz šodienu tā statistika ir tāda, ka iesnieguši dokumentus PMLP ir 13 025 cilvēki – Krievijas pilsoņi. No Valsts izglītības satura centra mums ir informācija, ka atkārtotai valodas pārbaudei ir pieteikušies apmēram 4500 tūkstoši. Skaidrs, ka ir ļoti daudzi, kuri ir nokārtojuši valodu, bet viņi vēl nav paspējuši neko iesniegt, jo nokārtoja pēdējā brīdī. Lēmums vēl nebija saņemts, jo iesniegt dokumentus pārvaldē var tikai tad, kad ir saņemts lēmums vai arī ir apliecinājums no satura centra. Apmēram 13., 15. datumā prognozējam, ka varēsim precīzi pateikt, cik cilvēki neko nav darījuši. Jo vairāk nekā 800 personas no šīs kategorijas ir iesniegušas arī termiņa uzturēšanās atļaujas dokumentus. Tā kā ir dažādi šie varianti, ko cilvēki dara, lai visu sakārtotu. Ja nav iespējas iemācīties valodu, pieprasa termiņa uzturēšanās atļauju. Un tādā veidā, mācoties, nokārtojot valodu, piemēram, nākamajā gadā, varēs pieprasīt pastāvīgās uzturēšanās atļauju.” 

Valdība, īsi pirms normu spēkā stāšanās, uzdeva Iekšlietu ministrijai sagatavot grozījumus Imigrācijas likumā. Tas nozīmē, ka Latvijā dzīvojošajiem Krievijas pilsoņiem būtu vēl divi gadi laika, lai nokārtotu latviešu valodas pārbaudi un legāli turpinātu uzturēties Latvijā. Šādas izmaiņas gan vēl būs jāapstiprina Saeimai. Roze: “Nezinām, kāda būs redakcija Saeimas grozījumiem līdz galam. Un tas, ka tā noteikti būs nevis pastāvīgās uzturēšanās atļauja, bet termiņa uzturēšanās atļauja, tas ir viens, ja būs. Ceram, ka līdz tam laikam, līdz vēstules izsūtīšanai zināsim jau Saeimas lēmumu, Saeima būs pieņēmusi jau šos grozījumus. Un mēs varēsim ierakstīt šajā vēstulē informāciju, kas vēl uz cilvēku varētu attiekties, kas viņam jādara. Laikā, kad ir šīs 90 dienas, vai viņam ir vēl kādas iespējas kaut ko nokārtot, kādi ir šie nosacījumi, tad mēs noteikti papildināsim un šo vēstuli sūtīsim jau papildinātu.” 

Vēstules PMLP izsūtīs, sākot ar šī gada 18. septembri.


Foto: Freepik; ilustratīvs