Kuldīgā neredzīgie un vājredzīgie izveido galda spēli

Veikalos nopērkamās galda spēles lielākoties nav piemērotas vājredzīgiem vai neredzīgiem cilvēkiem. Smeļoties iedvesmu Somijā, Jūrmalas Neredzīgo biedrība nolēmusi, ka to var izgatavot pašu spēkiem. Kā pirmo neredzīgie un vājredzīgie Kuldīgas Adatu fabrikas kokapstrādes darbnīcā izgatavojuši vairākās paaudzēs populāro “Riču-raču”. 

Visiem zināma galda spēle “Riču-raču” – tikai šoreiz pielāgota, lai ar to spēlēt varētu vājredzīgi vai neredzīgi cilvēki. Viss veidošanas process nodots pašu neredzīgo rokās. Jūrmalnieks Juris Gulbis, kurš redzi zaudējis tikai nesen, nosmej, ka acis aizstājot rokas un ilgu gadu pieredze. “Faktiski tā ir mana profesija. Es te jūtos kā zivs ūdenī, tikai man jāpačamda. Slīpēšanai ir šabloniņš, un es to paņemu, ielieku un slīpēju.”

Savukārt zāģēšanā roku iemēģina Aleksejs Poplavskis, kurš ir neredzīgs kopš dzimšanas, bet allaž aktīvi iesaistoties dažādās nodarbībās. Galvenais esot, lai līdzās būtu cilvēki, uz kuriem var paļauties. “Vēlos justies sabiedrībai noderīgs. Lai nedomā, ka neredzīgs cilvēks tikai gaida kaut ko no citiem un sēž mājās.”

Neredzīgajiem svarīgāka ir forma un struktūra, tomēr spēles kauliņi tiek arī krāsoti. Šis darbs neesot grūts, bet spēle būšot labs palīgs.

Ideju Jūrmalas Neredzīgo biedrības mājamatniecības nodarbību vadītājs Ilvars Vilks esot noskatījis Somijā pieredzes apmaiņas braucienā. “Spēli nevarēja iegādāties, jo tās vairāk veikalā nebija, bet ar savu profesionālo aci sapratu, ka to var izgatavot arī no koka. Nevajag plastmasu vai vēl kaut ko.”

Atsaucība no neredzīgajiem bijusi liela, bet piemērotas kokapstrādes telpas ar nepieciešamajām iekārtām un palīgu atrastas koprades mājā “Kuldīgas Adatu fabrika”. Kokapstrādes darbnīcas vadītājs ReTV stāsta, ka, ieraugot cilvēkus, kam jāierāda darbs, sākotnēji bijis satraukums, tomēr izrādījies, ka ar nelielu atbalstu vismaz 65% no nepieciešamajiem darbiem neredzīgie un vājredzīgie varot veikt.

“Kuldīgas Adatu fabrika” kokapstrādes darbnīcas vadītājs Māris Saulgriezis: “Viņi ir ļoti organizēti. Tā ir tā pievienotā vērtība. Viņi ir kā komanda, un tas pilnīgi pavisam kas cits.”

Februārī Latvijas Neredzīgo biedrības rehabilitācijas centram aprit 30. gadskārta. Kuldīgas Adatu fabrikā izgatavotā galda spēle būšot kā dāvana centram. Nākamajā nedēļas nogalē tā tikšot arī izmēģināta. Ar to gan neredzīgo sadarbība ar Kuldīgas Adatu fabriku nebeigšoties, jo no koka iecerēts izveidot arī galda spēli – cirks.