Kuldīgā veiks vēža pētījumu

Zarnu vēzis un kuņģa vēzis ir visplašāk izplatītie gremošanas sistēmas audzēji. Daudzus no šiem gadījumiem ir iespējams novērst un veiksmīgi ārstēt, diagnosticējot tos savlaicīgi. Lai meklētu jaunas stratēģijas šo audzēju mirstības samazināšanai augsta riska zonās, Latvijā jau no 2013. gada tiek veikts pētījums, iesaistot prakstiski veselus cilvēkus vecumā no 40 līdz 64 gadiem. No janvāra šajā pētījumā būs iepsēja piedalīties arī Kuldīgas puses cilvēkiem, jo Kuldīgas slimnīcā tiks izveidots pētniecības centrs.

Pirmā pašvaldība Latvijā, kurā pirms septiņiem gadiem tika sākta plaša kuņģa un zarnu vēža agrīnas atklāšanas pētījuma pilotēšana, saīsinājumā GISTAR, bija Cēsis. Pa šo laiku pētījumi notikuši vēl septiņās pašvaldībās. Pētījuma galvenais mērķis ir atrast jaunas pieejas kuņģa un zarnu vēža mirstības samazināšanai augsta riska zonās, un Latvija tāda ir.

Lai šāds pētījums varētu notikt ilgtermiņā, tiek piesaistīti līdzekļi no dažādiem fondiem, svarīgs ir arī pašvaldību atbalsts, kurās tiek veidoti lokālie pētniecības centri. Šobrīd līdzekļi rasti tāda izveidei Kuldīgas slimnīcā no nākamā gada janvāra.

Pētījumā mērķgrupa ir praktiski veseli cilvēki vecumā no 40 – 64 gadiem, kuriem nav sūdzību par kuņģa vai zarnu trakta darbību. Dalība ir brīvprātīga un bez maksas. Jāteic, ka pētījuma laikā veiktās pārbaudes un analīzes ne vienam vien dalībniekam atklājušas ļaundabīgo saslimšanu. Pētījuma dalībnieku novērošana turpmāk notiek 10-15 gadu periodā.