Latvijā attīstās militārās tehnikas ražošana

Pirms aptuveni gada Cēsīs sāka komplektēt no Somijas atvestus bruņtransportierus “Patria” Latvijas Bruņoto spēku vajadzībām. Militārās tehnikas ražošanai attīstoties, plānots, ka darba apjoms tuvāku gadu laikā pieaugs. Reģionālajā vizītē šodien uzņēmumu apmeklēja arī aizsardzības ministre Ināra Mūrniece, uzsverot, ka pilnīgi noteikti arī Latvijā ir nepieciešama ražošanas jaudu palielināšana. 

Lai pilnībā saliktu vienu šādu septiņarpus metrus garu un divarpus metrus augstu bruņmašīnu, ar kuru pārvest kājniekus operāciju rajonos, nepieciešamas aptuveni 1000 stundas. To komplektēšanu Latvijā veic uzņēmums “Defence Partnership Latvia”. “Sākām komplektēšanu pagājušā gada februārī, turpināsim vēl diezgan ilgus gadus, jo pasūtījums ir liels. Iespējams, bruņutehniku ražosim arī citām valstīm. Mums ir vairāki partneri Latvijā, kas ražo gan korpusa detaļas, gan pašu korpusu, gan rāmi, dažādu lūku vākus. Prakstiski visu, ko redzat bruņu transportierim ārpusē, izņemot riteņus, ir ražots jau Latvijā,” stāsta SIA “Defence Partnership Latvia” Uģis Romanovs.

Latvijā ražotās detaļas var atpazīt – katra apzīmēta ar mūsu valsts karogu. Pagaidām šeit veic daļēju komplektēšanu, kur vienam bruņtransportierim nepieciešamas 200 stundas.   

Romanovs: “Tas neietver sevī metināšanu, locīšanu un komponentu ražošanu. Praktiski šobrīd mašīna daļēji sakomplaktēta tiek atsūtīta no Somijas. Mēs pabeidzam un nododam klientam, papildus veicam garantijas remontus un uzturēšanas izdevumus.”

Šobrīd vidēji mēnesī sagatavo piecus, sešus šādus transportlīdzekļus, taču plānots, ka drīzumā darba apjoms būs lielāks. Romanovs: “Mēs sāksim komplektēt mašīnu pilnībā. Visas 1000 stundas jau šī gada beigās, šobrīd meklējam darbiniekus, tieši mehāniķus, auto elektriķus. Veicam personāla apmācību. Tas process aizņem diezgan daudz laika – apmācība notiek gan šeit Latvijā, gan arī Somijā.”

Tikmēr aizsardzības ministre Ināra Mūrniece uzskata, ka Latvijā kopumā militārā ražošana sākusi attīstīties, šo “Patria” projektu raksturo kā ļoti veiksmīgu. Ināra Mūrniece esot pārliecināta, ka bez šī varētu būt arī citi projekti. “Militārā industrija ir svarīga. Tas, ko neviens militārais eksperts nevarēja prognozēt, cik daudz munīcijas būs nepieciešams Ukrainai. Šobrīd Eiropas Savienība dara visu, lai piegādātu jaunus munīcijas krājumus Ukrainai. Ir jaunas iniciatīvas gan NATO ietvaros, gan Eiropas Savienības ietvaros, gan tā dēvētajā Ramšteinas formātā, kas ir vēl plašāks par NATO formātu – kā militāri atbalstīt Ukrainu. Šis karš ir prasījis ļoti daudz militāro resursu – daudz, daudz lādiņu, militārās tehnikas. Valstis ir secinājušas, ka, jā, ir nepieciešama ražošanas jaudu palielināšana un pilnīgi noteikti arī Latvijā.”

Karavīru transportēšanai līdz šim izmantota novecojusi tehnika. Plānots, ka Nacionālie bruņotie spēki tuvāko sešu gadu laikā saņems vairāk nekā 200 šīs jaunās 6x6 “Patria” bruņmašīnas.