Latvijā dzimst Ukrainas kara bēgļu bērni

Jau pirmajā Ukrainas kara mēnesī Latvijā ieradās sievietes, kam gaidāms mazulis. Bēgļu ceļš šīm ģimenēm ir bijis īpaši sarežģīts, tāpēc prieks par katru, kam pasē būs rakstīts: dzimis Latvijā. Martā Jelgavas slimnīcā sagaidīts viens, Rīgā pieci un Ventspilī divi ukraiņu jaundzimušie.

00.12 minūtes pēc pusnakts naktī no piektā uz sesto aprīli pasaulē nāca mazais Dāvids, ukraiņu kara bēgles bērniņš. Dāvidu ar māmiņu šodien, izrakstoties no slimnīcas, sagaidīja ģimene un Ventspils sociālā dienesta pārstāvji. “Bija ļoti sarežģīti: astoņos mēnešos divas diennaktis ceļā. Mums dzīvē sācies jauns etaps. Es ļoti ceru, ka drīz brauksim mājās,” saka Alla Rožkovana, jaunā māmiņa.

Alla grūtniecības pēdējās nedēļās kājām šķērsoja Ukrainas-Polijas robežu pusotra kilometra garumā. Mugursomas nesa gan viņas mamma, gan viņas mazā meita - sešgadīgā Sofija. Pēc dažām nedēļām Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Dzemdību nodaļā pasaulē nāca Dāvids - 52 centimetrus gara un vairāk kā trīs kilogramus smaga “laime’’.

Šī ģimene uzturas pagaidu mītnē. Ventspils Augstskolas kopmītnēs istabiņa nav liela, tomēr vietas pietikšot. Ir ventspilnieku sarūpētā gultiņa, ratiņi. Ir sagatavots jaundzimušā pūriņš. Allas mamma cep ukraiņu gardumus un ir pārliecināta, ka ģimene drīz varēs atgriezties Vinnicā - vietā, kur šobrīd savu puisēnu gaida tētis.

Ventspils Sociālais dienests skaidro, ka šim mazulim tiks izmaksāts piedzimšanas pabalsts 300 eiro apmērā. Tādu piešķir ventspilnieku ģimenēm par katru jaundzimušo. “Mums ir ļoti laba sadarbība ar vienu PEP mammu, kas arī palīdzēs pirmajās dienās un pirmajā laikā ar mazulīti. Protams, ka jebkurai sievietei dzemdēt bērniņu jau ir liels notikums, īpaši, ja viņa ir viena, tad tā atbalsta persona ir PEP mamma,” saka Una Lapskalna, Ventspils Sociālā dienesta vadītāja.

Rīgā pirmais ukraiņu mazulis piedzima 3. martā, meitenīte, vārdā “Zlata’’. Tētis un brālis Zlatu ieraudzīja video zvanā, esot frontes ierakumos. Rīgas dzemdību namā martā piedzimuši arī dvīņi, bet kopskaitā pieņemti pieci bērniņi. Tuvākajā laikā darbu nodaļā uzsāks arī mediķi - asistenti no Ukrainas. “Karš drīz beigsies. Viņas atgriezīsies Ukrainā. Mēs būsim arī tādu pozitīvu pienesumu devuši, ka viņām būs jauna pieredze un jauna izglītība. Un viņas varēs attīstīt dzemdību izglītību Ukrainā,” saka Santa Markova, Rīgas Dzemdību nama valdes priekšsēdētāja.

Šobrīd zināms, ka vakar Ventspilī pasaulē nāca vēl viens bērniņš - meitenīte vārdā Justīne.


Foto: Freepik