Latvija iesaistās starptautiskā kampaņā “Glābsim mūsu jūru”

Sakopt vidi ir svarīgi ne tikai uz sauszemes, bet arī jūrā. Jau vairākus gadus aktuāla tēma ir plastmasas piesārņojums tieši Baltijas jūrā. Ikdienā varbūt katrs par to neaizdomājas, bet arī sauzsemes atkritumi ātri vien nonāk ūdeņos, tālāk jau līdz jūrai, veicinot piesārņojumu lielākā mērogā. Lai Baltijas jūra būtu tīrāka, jau otro gadu norisināsies tās sakopšanas kampaņa “Glābsim mūsu jūru”. 

Baltijas jūra ir atzīta par vienu no piesārņotākajām jūrām pasaulē. Viena no galvenajām problēmām ir plastmasas piesārņojums. Dalību “Glābsim mūsu jūru” apstiprinājušas septiņas Baltijas jūras reģiona valstis, arī Latvija. “Lielās talkas” sabiedrisko attiecību pārstāve Jana Kralliša: “Šīs kampaņas doma ir paaugstināt cilvēku izpratni par to, ka mēs dzīvojam pie Baltijas jūras, cik lielā mērā mūsu dzīvesveids un mūsu darbības ietekmē jūras, piekrastes tīrību.”

Kampaņa sāksies pēc mēneša un norisināsies divas nedēļas, tās laikā organizatori aktualizēs jautājumu par mikroplastamas piesārņojumu, kas ir gan izsmēķi, gan citi sīki plastamas atkritumi. No Latvijas kampaņai pieteikušās septiņas pašvaldības: Rīga, Jūrmala, Liepāja, Ventspils, Ādažu novads, Talsu novads un Valmieras novads, kas bijis patīkams pārsteigums, jo novadam nav tiešas saskares ar jūru, taču ir upe Gauja, kas tek uz jūru. Valmieras novada pašvaldības Vides komunikācijas projektu vadītāja Elizabete Ločmele: “Vairāk vēlamies veicināt iedzīvotājos apziņu par to, ka jūra jau sākas Gaujā un ka patiesībā viss tas, kas nonāk Gaujā, pēc tam arī, visticamāk, nonāk līdz jūrai.”

“Ārkārtīgi būtiski, ka visas pilsētas, kas atrodas ne tikai pie Baltijas jūras, bet arī lielo ūdenskrātuvju, teiksim, upju tuvumā, arī saprot, ka viss, kas nonāk šajās ūdenskrātuvēs, upēs, notiek arī attiecīgi pēc tam jūrā,” uzsver Kralliša.

Katrai pašvalībai kampaņā izvirzīti savi mērķi, kas palīdzēs dažādos veidos sakopt Baltijas jūru. Plāni vēl gan ir izstrādes procesā, bet idejas par kampaņas pasākumiem jau paliek skaidrākas. Liepājas pilsētas pašvaldības pārstāve Elīna Tolmačova: “Galvenais akcents, ko mēs varam aktualizēt, vispār izprast, ko izsmēķi dara, ka tā nav tāda viela, kas dabā sadalās.”

Šogad kampaņu organizē šī gada Eiropas Zaļā galvaspilsēta Tallina sadarbībā ar Helsinku pilsētu un organizāciju “Let's Do It World”. Kampaņa norisināsies no 31. augusta līdz 16. septembrim – Pasaules talkas dienai.