Latvijā samazinās dzimstība

Šī gada sākumā Latvijā dzīvoja viens miljons un 883 tūkstoši iedzīvotāji, kas ir par 7,3 tūkstošiem vairāk nekā pirms gada. Tomēr iemesls ir imigrācija, nevis dzimstība. Kā norāda Centrālā statistikas pārvalde (CSP), dzimstība Latvijā jau kopš 2016. gada arvien vairāk samazinās. Un šī gada pirmajos deviņos mēnešos konstatēts viszemākais dzimušo skaits, kāds līdz šim reģistrēts. Kā radusies šāda situācija? Kas būtu jādara, lai to uzlabotu?

Jau aizvadītajā gadā Latvijā dzimstības rādītāji nebija pozitīvi. Bija viszemākā dzimstība pēdējos 100 gados. Šogad situācija ir vēl sliktāka, norāda CSP. Pirmajos deviņos mēnešos reģistrēti 10 822 jaundzimušo, kas ir par 13% mazāk nekā aizvadītajā gadā. Un tas ir zemākais bērnu skaits līdz šim. CSP Sociālās statistikas departamenta direktore Baiba Zukula: “Jāņem vērā arī tas, ka šobrīd šo vecumu, kad dzimst bērni, sasniedz sievietes, kas dzimušas 90. gados, kad bija zemā dzimstība. Tas nozīmē, ka mums arī šajā reproduktīvajā vecumā sieviešu ir mazāk. Līdz ar to skaidrs, ka dzimstības rādītāji būs mazāk. Tas, protams arī ietekmē. Bet, protams, dzimst arī mazāk bērnu. Vajadzētu rādītājam būt labākam.”

Arī Veselības ministrijas galvenā speciāliste dzemdniecībā un ginekoloģijā Dace Rezeberga ReTV uzsver – šī brīža situācija ir nopietna. Viņa to skaidro ar ekonomikas un sociālajiem aspektiem. Tāpat esot mainījusies sievietes sociālā loma sabiedrībā. “Daudz kur ir šī sieviešu klātbūtne, kur agrāk bija diezgan skaidrs, ka tās bija vīrišķīgas profesijas. Tad tagad mēs redzam, ka armijā dien sievietes jaunas. Vienvārdsakot, ir tāda ļoti liela sociālā sievietes loma. Viņa vairs nav tikai ģimenes pavarda sargātāja, bet arī aktīvs cilvēks sabiedrībā, kas rada jaunas vērtības, un viņai ir šīs izvēles iespējas.”

Veselības ministrijas speciāliste turklāt norāda, ka dzimstības rādītāju ietekmē arī fakts, ka arvien vēlāk ģimenē ienāk pirmais bērns. Rezeberga: “Dzemdēšanu atliek, arī sievietēm ir arvien kopējais bērnu skaits ģimenē ir mazāks. Latvijā diezgan ilgi turējās kopēja dzimstība, pateicoties tam, ka sievietes izvēlējās dzemdēt otro un trešo bērnu, to kritumu drusciņ piebremzēja, bet šodien esam fakta priekšā, ka ir dramatiski.”

Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023