Latvijā trūkst dienas aprūpes centru

Dienas aprūpes centri jeb vieta, kur dienu aizvadīt pilnvērtīgi, attīstīt dažādas prasmes, piemēram, kā arī būt aprūpētam. Tā ir nepieciešamība daudziem cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem.

Aldis Dūdiņš, Labklājības ministrijas pārstāvis, stāsta, ka, ņemot vērā datus, Latvijā cilvēki, kuriem ir garīga rakstura traucējumi, ir vairāk nekā 80 000. Viņš, protams, uzsver, ka ne visiem nepieciešams šāds pakalpojums.

Pašvaldībās šādu centru ir vairāki desmiti, bet vietu trūkst. Viens no jaunākajiem top Valkā. Tajā ik dienu varēs uzturēties 24 klienti. Sociālā dienesta Valkā pārstāve Zane Zariņa pauž, ka klienti aprūpes centrā var pavadīt laiku tik ilgi, cik tas ir nepieciešams.

Zane Zariņa stāsta, ka aprūpes centrs ir kā atrašanās mājās – nodrošināti ar ēdināšanu, taču varēs pagatavot kaut ko arī paši. Viena no lielākajām aprūpes centra telpām ir paredzēta vingrošanas nodarbībām, taču tiek pieļauts, ka, ja klienti vēlēsies, arī deju nodarbībām – vēstī Zane Zariņa.

Tur pakalpojumus sniegs Latvijas Sarkanais Krusts. Aprūpes centrā strādās sociālais darbinieks, sociālās rehabilitētājs un nodarbību vadītāji.

Zane Zariņa gan piebilst, ka šobrīd vēl notiek birokrātiskas procedūras, taču telpas gatavas klientu uzņemšanai. Aldis Dūdiņš stāsta, ka labums būšot arī tuviniekiem: cilvēks ir pieskatīts, var doties darba tirgū vai savās darīšanās.

Šādu centru Valkā izdevies iekārtot Vidzemes reģiona plānošanas deinstitucionalizācijas projekta “Vidzeme iekļauj” dēļ. Tā pārstāve Laine Zālīte pauž, ka esot noteiktas vietas, kurās pašvaldībās tiks veidoti aprūpes centri – Vidzemes plānošanas reģionā tiek veidoti 13.

“Tas ir liels solis pakalpojumu attīstībā cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, jo līdz šim Vidzemē bija ļoti ierobežoti pieejams šis pakalpojums,” atzīst Laine Zālīte.

Latvijā kopumā vairākās pašvaldībās taps 57 dienas aprūpes centri, nodrošinot vietu gandrīz 1000 pilngadīgiem cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem. Jāpiebilst, dienas aprūpes centri bērniem būs 25 pašvaldībās.