Latvijas Literatūras gada balvai pieteiktas 113 grāmatas

Latvijas Literatūras gada balvai (LALIGABA) pieteiktas 113 grāmatas, aģentūru LETA informēja Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta direktore Eva Eglāja-Kristsone.

No 113 iesniegtajām grāmatām 18 ir prozas darbi, 17 dzejas krājumi, 18 bērnu literatūras darbi, 41 tulkojums, 11 darbi pretendē uz balvu debijas nominācijā, bet astoņi darbi pieteikti ārpus šīm kategorijām.

LALIGABA, kas šogad notiks ar saukli "LALIGABA cirkulē", ekspertu komisija paziņojusi autoru un darbu garo sarakstu, šogad pirmo reizi ieviešot jaunu nomināciju "Spilgtākais darbs literatūrzinātnē".

Kategorijā "Labākais prozas autordarbs" izvirzīts Andris Zeibots ar darbu "Stāsti un teikas laika vecim", Annele Slišāne ar darbu "tuoraga stuosti. pīns", Arno Jundze ar darbu "Es nemiršu nekad", Dace Vīgante ar darbu "Romantiķis", Jānis Joņevs ar darbu "Decembris", Jurģis Liepnieks ar darbu "Mans nabaga pirāts", Kristīne Ilziņa ar darbu "Es neliecināšu pret jums" un Osvalds Zebris ar darbu "Mežakaija".

Kategorijā "Labākais dzejas autordarbs" nominēta Andra Manfelde ar darbu "Poēma ar mammu", Artis Ostups ar darbu "Variācijas par mēness tēmu", Gaiķu Māris ar darbu "Traka lapsa pār ceļu", Ivars Šteinbergs ar darbu "Jaunība", Ligija Purinaša ar darbu "Pierobežas", Madara Gruntmane ar darbu "Aizmīlestība", Ronalds Briedis ar darbu "Nulles summa" un Rūta Mežavilka ar darbu "Tālāk".

Kategorijā "Labākais literatūras autordarbs bērniem" izvirzīta Anete Melece ar darbu "Pazudušais miedziņš", Daina Tabūna ar darbu "Lasis Stasis un Atlasijas okeāns", Elizabete Lukšo-Ražinska, Ieva Melgalve ar darbu "Emī un Rū. Draudzības kods", Kristīne Ulberga ar darbu "Kas mammai somā?", Luīze Pastore ar darbu "Raiņa ielas cirks", Marts Pujāts ar darbu "Zenīts", Viesturs Ķerus ar darbu "Korras pasaules" un "Žebers" ar darbu "Ejas un asakas".

Kategorijai "Labākais daiļliteratūras tulkojums latviešu valodā" nominēts Jānis Krastiņš par Alenas Mornštainovas darba "Klusie gadi" tulkojumu, Dace Meiere par Donalda Kajoka darba "Ezers un citas to pavadošās personas" tulkojumu, Kārlis Vērdiņš, Einārs Pelšs, Arvis Viguls par Erika Naivo darba "Ritms" atdzejojumu, Inga Mežaraupe par Henrikas Andersones darba "Gabaliņš dvēseles" tulkojumu, Rūta Karma par Jāņa Kaplinska darba "Ledus un Titāniks" tulkojumu.

Tāpat šajā kategorijā nominētas Irēna Birzvalka un Māra Poļakova par Jichoka Baševa Zingera darba "Šoša" tulkojumu, Māris Salējs par Juliana Tuvima darba "Pans Trallalnieks" atdzeju, Guntars Godiņš par Lēlo Tungala darba "Biedrs bērns" tulkojumu, Aiga Veckalne par Monikas Kompanikovas darba "Piektā laiva" tulkojumu, Jana Vērdiņa par Paula Cēlana darba "Melnās pārslas" atdzeju, Maima Grīnberga par Penti Sārikoski darba "Ir vai nav. Eiropas mala. Bretaņas dienasgrāmata" tulkojumu.

Kategorijā "Labākais daiļliteratūras tulkojums latviešu valodā" nominēta Līva Trektere par Pjēra Paolo Pazolīni darba "Ielas zēni" tulkojumu, Māra Poļakova par Serhija Žadana darba "Internāts" tulkojumu, Tamāra Ringa par Stanislava Asejeva darba "Gaišais ceļš. Kādas koncentrācijas nometnes stāsts" tulkojumu, Vērdiņš un Ieva Lešinska par Tomasa Stērnsa Eliota darba "Dzejas izlase" atdzeju, Grīnberga par Žorža Pereka darba "Cilvēks, kas guļ" tulkojumu.

Kategorijā "Spilgtākā debija" nominēta Gundega Šmite ar darbu "Grieķu svīta", Ilmārs Zvirgzds ar darbu "Reģistratūra", Marija Luīze Meļķe ar darbu "Nerealizēto potenciālu klubs", Māris Bišofs ar darbu "Domraxti", Toms Deimonds Barvidis ar darbu "Zaļā dzīle".

Savukārt kategorijā "Spilgtākais darbs literatūrzinātnē" nominēta Anita Rožkalne ar darbu "Brīvie vektori", Arnis Koroševskis ar darbu "Lielais noliedzējs", Benedikts Kalnačs ar darbu "Pavērsiens", Ieva Struka ar darbu "Par skaisto un aplamo dzīvi" un Zita Kārkla ar darbu "Iemiesošanās".

LALIGABA ekspertu komisijā līdzās tās priekšsēdētājai Ingmārai Balodei darbojas kultūras žurnāliste Anda Buševica, dzejnieks un rakstnieks Andris Akmentiņš, tulkotājs Dens Dimiņš, rakstniece un publiciste Ilze Jansone, dzejniece un ilustratore Lote Vilma Vītiņa un literatūrzinātnieks Ojārs Lāms.

LALIGABA apbalvošanas ceremonija notiks 28.aprīlī atjaunotajā Rīgas cirka ēkā. Balvas pasniegšanas ceremonijas koncepcijas un scenārija autore ir dramaturģe Aiva Birbele, vizuālās identitātes autors ir mākslinieks Mareks Hofmanis. Savukārt pirms laureātu apbalvošanas ceremonijas tradicionāli notiks fināla nominantu dzejas un prozas lasījumi.

LALIGABA ir gada nozīmīgākais notikums literatūras nozarē Latvijā. Tas nodrošina literāro darbu profesionālu izvērtējumu un atzinības izteikšanu autoriem par gada izcilākajiem Latvijas rakstniecībā publicētajiem darbiem.


Foto: Freepik