LBTU pēc optimizācijas astoņu fakultāšu vietā izveidotas piecas

Savu jauno nosaukumu Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte (LBTU) ieguva pagājušajā gadā, bet šogad veikta fakultāšu apvienošana. Astoņu fakultāšu vietā šogad izveidotas piecas. Tas ļaušot topošajiem speciālistiem iegūt plašākas, darba tirgū pieprasītākas zināšanas un efektīvāk izmantot esošos resursus. Finansiāli ieguvumi no optimizācijas neesot plānoti.

Šodien jaunais mācību gads sācies pirmā kursa studentiem. Jelgavā šoreiz satraukti ir ne tikai jaunie studenti, bet arī mācībspēki, jo ierasto astoņu fakultāšu vietā uz svinīgo imatrikulācijas aktu pulcējas piecu fakultāšu pirmkursnieki. Fakultāšu karogi gan vēl tie paši vecie, bet nosaukumi – jauni.

Arī “putriķiem”, kas tagad apvienoti ar lauksaimniecības fakultāti, ar jauno nosaukumu vēl iet grūti. Lauksaimniecības un pārtikas tehnoloģijas fakultātes prodekāne Liene Ozola: “Pārmaiņas vienmēr ir sarežģītas. Tās nekad nav vieglas. Nosaukumus mēs iemācīsimies. Šad tad agri no rīta vēl mēle ļodzās, bet tūlīt jau iemācīsimies. Ar universitātes jauno nosaukumu jau esam apraduši, fakultātes nosaukumu arī iemācīsimies. Un fakultātes nosaukums taču ir diezgan loģisks. Mēs ļoti daudz strādāsim kopā, būs arī atsevišķas individuālas lietas. Tās nianses, kad iestrādāsimies, tad arī noskaidrosim.”

Pirms aptuveni desmit gadiem apvienotas tika sociālās zinātnes un ekonomika, kā ReTV bilst fakultātes dekāne Andra Zvirbule, šī pieredze esot laba. “Manuprāt, daudzu fakultāšu apvienošana ir loģiska. Pieņemsim, lauksaimniecības un pārtikas tehnoloģiju fakultātei. Tā teikt, no lauka līdz galdam, kas arī būtu studentam kā plašāks redzējums, bet iekšēji pieradīsim.”

Nosaukumu Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte, kas sevī ietver galvenos izglītības virzienus, Jelgavas alma mater ieguva pirms gada, bet šis mācību gads sācies ar fakultāšu apvienošanu. LBTU rektore Irina Pilvere: “Šobrīd mums ir iznācis tā, ka jaunajās fakultātēs biozinātnes ir nedaudz sajaukušās ar inženierzinātnēm, bet tas varbūt ir ļoti labi, jo neviena biozinātne nevar iztikt bez gudriem inženieriem un, protams, bez informācijas tehnoloģijām, digitālam lietām. Tās ir ļoti svarīgas. Īsti mēs no šim pārmaiņām finanšu ieguvumus negaidījām, bet redzam, ka kopējie resursi varētu tikt izmantoti labāk, un tas tad būs ieguvums pēc kāda laika.”

Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, studētgribētāju skaits esot līdzīgs. Mācības LBTU šogad uzsāk ap 1200 pirmkursnieku. Šomēnes tiem piepulcēšoties vēl ap 50 ārzemju studentu. Apvienot fakultātes plāno arī Rīgas Tehniskā universitāte.


#SIF_MAF2023