Limbažu novadā apņemas apturēt bezsaimnieku kaķu vairošanos

Problēma ar bezsaimnieku kaķiem, kuri savā starpā nemitīgi vairojas, teju vai divās atšķirīgi domājošās frontēs sadala iedzīvotājus gan lauku teritorijās, gan arī pilsētās. Vieni par šiem dzīvniekiem rūpējas, tikmēr citi ir ar to neapmierināti. Limbažu novada pašvaldība kopā ar labdarības fondu “Sofi” un dzīvnieku aizsardzības biedrību “Vidzemes ķepas” ir apņēmusies šo problēmu risināt, sterilizējot maksimāli daudz dzīvnieku un atgriežot tos atpakaļ ierastajās dzīvesvietās. 

Pie kādas daudzdzīvokļu mājas Limbažu novada Viļķenē teju ik uz soļa manāms kāds kaķis. Daži ir drošāki, citi slēpjas zālē vai ātri nozūd no redzesloka. Mājas vecākā Ingrīda Ristameca ReTV stāsta, ka problēma ar kaķiem ir ilgstoša un daļa kaimiņu jau ceļ trauksmi, ka tie ir savairojišies pārāk daudz. 

Mājas vecākā stāsta, ka vairāk nekā desmit kaķus ir izdevies sterilizēt ar pašvaldības atbalstu. Lai tas notiktu, veiktas garas sarunas ar cilvēkiem, kuri šos dzīvniekus ikdienā baro. “Tie nav mani kaķi, es neko par viņiem nezinu, tas, ka es viņu baroju, nenozīmē, ka tie ir mani kaķi. Otra baža ir par to, ka kaķis, kuru viņi baro, ka pēc sterilizācijas neatvedīs atpakaļ.”

Arī biedrības “Vidzemes ķepas” vadītājai Ingai Plaudei, kura Limbažu novadā regulāri dodas apzināt bazsaimnieku kaķus un palīdz tiem, bieži nācies dzirdēt cilvēku bažas, vai pēc sterilizācijas dzīvniekus tiešām atvedīs atpakaļ. Plaude: “Tas bija Svētciemā, kur arī cilvēki uztraucās par to, ka mēs kaķus neatvedīsim atpakaļ. Tad, kad mēs nākamajā dienā atvedām šos kaķus atpakaļ un barotāji redzēja, ka ikviens kaķis ir, pēc tam es nezinu, cik vēl tur Svētciemā tika sterilizēti, kuri līdz tam netika rādīt. Šādi humāni ar sterilizāciju mēs varam apturēt nekontrolētu kaķu vairošanos, tās ir ciešanas katru rudeni mazdārziņos, mazie kaķēni, kuri vienkārši aiziet bojā, jo vasarnieki aizbrauc un dzīvnieki vienkārši paliek.”

Arī ReTV viesošanās laikā Viļķenē Ingai Plaudei kopā ar mājas iedzīvotājiem izdodas noķert divus jaunus kaķus, kurus nepieciešamas sterilizēt. Šoreiz līdzekļus šai vienkāršajai operācijai sniegs labdarības fonds “Sofi”, ar kura atbalstu iecerēts apturēt bazsaimnieku kaķu izplatību Limbažu novadā. “Mēs neapturam pašus bezsaimnieku kaķus kā tādus, mēs apturam problēmas attīstību. Tas nozīmē, ka pēc sterilizācijas dzīvnieks tiek nogādāts atpakaļ mītnes vietā un tur viņš nodzīvo savu mūžu. Ielas kaķiem tie var būt līdz 10 gadiem. Lai šo mērķi īstenotu, “Sofi” fonds sadarbosies ar biedrību “Vidzemes ķepas”, kura pārstāvei Ingai Plaudei Limbažu novada iedzīvotāji aicināti ziņot par klaiņojošiem, bazsaimnieku kaķiem. Inga Plaude gan norāda, ka dzīvnieku sterilizāciju veiks pamazām, apzinot kaķu kolonijas. “Rindas kārtībā un mērķtiecīgi ejot to var izdarīt. Protams, tas nenotiks visur uzreiz, bet rindas kārtībā un patstāvīgi.” 

Pagaidām gan nevienam nav ne jausmas, cik daudz bezsaimnieku kaķu Limbažu novadā varētu būt nepieciešams sterilizēt un cik daudz laika tas prasīs. Abas organizācijas ir apņēmušās šo procesu paveikt aptuveni gada laikā. Jāpiemin, ka sterilizētus kaķus var atpazīt pēc nogriezta auss galiņa. Šādu griezumu dzīvniekam veic pilnā narkozē, operācijas laikā, nesagādājot nekādas sāpes.