Nevienu dzīvu neizdevās iznest. Zolitūdes traģēdija ugunsdzēsēja atmiņās

Pirms desmit gadiem šajā dienā ierasto ikdienu pārtrauca ziņa par to, ka Rīgā Zolitūdes mikrorajonā sabrucis lielveikals līdzi paņemot piecdesmit četru cilvēku dzīvības. Pēc neatkarības atjaunošanas tā bojāgājušo skaita ziņā bija lielākā traģēdija. Starp pirmajiem glābējiem bija arī toreizējais Ugunsdzēsības un civilās aizsardzības koledžas kadets Artis Veiss.

Pirms desmit gadiem, 21. novembrī, plkst. 17.41 sagruva lielveikals. Bojā gāja 54 cilvēki, starp tiem arī trīs glābēji. Pirmie glābēji ieradās 14 minūtes pēc traģiskā notikuma. Tagadējam Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Zemgales reģionālās pārvaldes Dobeles daļas vada komandierim Artim Veisam šī traģēdija bija viens no pirmajiem izsaukumiem. “Es tajā laikā biju Ugunsdzēsības un civilās aizsardzības koledžas trešā kursa kadets. Atradāmies dienesta viesnīcā, kas atradās koledžā, un tad bija pirmie jautājumi. Kad izdzirdējām pa rāciju, cik plaši tas viss ir noticis, visi bija gatavi braukt, pēc kādas stundas arī devāmies uz turieni.”

Artis atceras, ka pirmajā brīdī puiši bijuši neizpratnē. “No sākuma jau nesapratām. Izkāpām ārā, sienas jau ēkai bija. Iegruvis bija jumts. Tanī brīdī, kad noorganizēja, kur kurš strādā, tad tikai sapratām, kas tur ir noticis.”

Artis Veiss stāsta, ka gruveši sākotnēji rakti ar rokām, bet, lai atrastu vēl dzīvos, organizētas klusuma stundas. “Pirmās nakts rītā es biju iecirknī pie kasēm. Tad parādījās cilvēki. Diemžēl nevienu dzīvu man no turienes nesanāca iznest.”

Desmit gadus pēc traģēdijas laukumā rosās būvnieki. Sagruvušais tirdzniecības centrs, kas apkaimes iedzīvotājiem atnesis tik daudz sāpju, tiek nojaukts. Pie žoga satiktais kungs ReTV stāsta, ka tas gan esot daudz par vēlu. To vajadzējis izdarīt, pirms izveidota pagaidu piemiņas vieta. Starp bojā gājušajiem esot arī viņa kaimiņš, bet pašu liktenis lēmis pasargāt. “Tajā dienā es tīri nejauši nenokļuvu šeit. Man sieva teica, lai aizeju tur ko nopērku, bet es nopirku citā veikalā. Aizgāju mājās, man zvana, ka viss sabrucis. Ko darīt... Piecdesmit četri cilvēki gāja bojā.”

Šobrīd noslēguma tuvojas Atmiņu dārza būvprojekta izstrāde, bet to atklāt plānots 2025. gada pavasarī.

Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".


#SIF_MAF2023