Mācību gads Baltinavā sācies attālināti

Visā Latvijā šodien pēc ilga pārtraukuma Zinību dienas svētkos klātienē tikās skolēni, studenti un viņu pedagogi, tomēr Baltinavas vidusskolā līdz septembra vidum mācību process būs organizēts attālināti. Šāds lēmums ir pamatots, jo veicot siekalu testus Covid-19 konstatēts septiņiem skolēniem un pedagogiem. Par to, kā mācību gads sācies citās izglītības iestādēs, atbildīgie dienesti gan plašāk varēs informēt tikai nākamnedēļ.

Laukumā pie Baltinavas vidusskolas ir kluss. Svinīgā Zinību dienas klases stunda notiek attālināti, bet visiem satikties kopā būs iespējams vien pēc divām nedēļām. Diemžēl svinīgajam pasākumam pieslēgties nevar. Skolas direktors un uzrunātie pedagogi atzīst: uztraukums, uzsākot skolas gaitas, šādos apstākļos jau tā ir liels, mediju uzmanība to tikai pastiprina.

Baltinavas vidusskola gan pavasarī bija viena no retajām, kas mācību gadu noslēdza klātienē, šobrīd skolas pārstāvji aicina būt saprotošiem un ievērot valstī noteikto kārtību kā attālināti, tā mācoties uz vietas. “Ja mēs esam klātienē, tad esam, bet, lai nav tā, ka, piemēram, viens vecāks izdomāja - man ir cieņu aizskaroši nodot testu vai vēl kādas problēmas, mans bērns paliek mājās. Tā nevajadzētu. Atkal sākās visas vecās problēmas ar kameru ieslēgšanu, ar laicīgu pieslēgšanos, ar to visu un tehniskas lietas, kas būs jārisina. Un atkal ir jāsāk šādi, un tas ir, tas ir smagi,” saka Agita Zelča, Baltinavas vidusskolas skolotāja.

Šajā mācību gadā skolas un bērnudārza gaitas Baltinavā uzsāk un turpina 146 audzēkņi, bet strādā aptuveni 30 cilvēki. Starp pagājušajā nedēļā nodotajiem siekalu testiem pozitīvi ir četri, bet pēc vakardienas testēšanas klāt nākuši vēl trīs. “Šorīt gāja rezultāti, un mums ir parādījušies vēl ir daži pozitīvi Covid-19 rezultāti. Vakar ziņās valdības vadītājs Krišjānis Kariņš teica, ka tā ir nevakcinēto slimība, nu, gluži tā nav. Pie mums vakcinācijas līmenis ir labs, mums vairāk nekā 80% darbinieku ir vakcinēti. Bet mūsu mazajā Baltinavā es šobrīd zinu jau divus gadījumus, kur saslimuši vakcinētie,” skaidro Imants Slišāns, Baltinavas vidusskolas direktors.

Ja vēl pirms dažām dienām bija nolemts mācības organizēt daļēji attālināti, tad tagad kopā ar Baltinavas ģimenes ārsta prakses dakteri, Slimību profilakses un kontroles centra epidemiologiem un novada vadību nolemts, ka līdz 10. septembrim attālināti mācīsies visi. “Jāpiesit pie koka, mums šobrīd plāns ir tātad – līdz 10. septembrim mācās attālināti, pirms tam atkal visi nodod testus un gan darbinieki, gan audzēkņi, un tad, ja viss labi, mēs klātienē atgriežamies 13. septembrī pirmdien. Daudzi darbinieki kļuva par kontaktpersonām. Šajā gadījumā – drošība pirmajā vietā,” saka Imants Slišāns.

“Daudziem rādās, ka nekas jau mums nebūs, mums viss paies garām, bet šis ir tas gadījums, kad bija un notika, un ir, un mēs nezinām, cik ilgi tas turpināsies, vienkārši katram mums ir sava atbildības sajūta. Mēs redzam, kas tagad notiek, un mēs nezinām, kad tam būs gals,” pauž Agita Zelča.

“Kvalitātes dienesta rīcībā vēl nav informācijas par Latvijas izglītības iestāžu pieņemtajiem, vadītāju pieņemtajiem lēmumiem. Izņemot to, kas ir izskanējis publiskajā telpā, jūsu pieminētajā arī skolā. Es neesmu citus gadījumus dzirdējis, jā, mēs esam sazinājušies ar iestādes vadītāju, pārrunājuši konkrēto situāciju. Pagaidām mums tāda apkopta informācija no dibinātājiem par visu novadu skolām, protams, nav,” stāsta Maksims Platonovs, IKVD Uzraudzības departamenta direktora vietnieks.

Informāciju par to, vai arī citās skolās mācību gads sācies attālināti, Izglītības kvalitātes valsts dienests saņems līdz nākamajai pirmdienai. Dienesta pārstāvji uzsver, ka šobrīd noteikumi paredz mācību norisi klātienē, tikai atsevišķos ar lielu risku pamatotos gadījumos konkrētam skolēnam, klasei vai visai skolai jāmācās attālināti.Foto: Freepik