Madonā plāno padomju ģenerāļa pārapbedīšanu

Madonas Valsts ģimnāzijas galvenajai ieejai līdzās ir padomju ģenerālmajora Jakuņina atdusas vieta. Lai arī tā tur atrodas jau teju 80 gadus, pagājušajā pavasarī novada pašvaldība lēma, ka padomju piemiņas vietai izglītības iestādes priekšā nav jābūt. Šobrīd aizvien tiek gaidīta apstiprinoša atbilde no Krievijas Ārlietu ministrijas, lai vēlāk militārpersonas mirstīgās atliekas varētu pārapbedīt pilsētas Brāļu kapos.

Zigfrīds Gora, Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks (Nacionālā apvienība), saka: “Latvijas kultūrvidē nav koncepcijas par to, ka karavīru apbedījumi ir atsevišķi, vieni paši kādā vietā, jo pamatā to koncentrācija notiek tam paredzētās vietās, kā Brāļu kapos. Tomēr tā ir arī skolas teritorija. Tur noteikti notiks rotaļas vai citas lietas. Vai apbedījuma vietai jābūt tur, kur ir mūsu dzīve? Diez vai.”

Sabiedrības viedoklis krasi atšķiras no pašvaldības iecerēm. Interneta vidē asās diskusijās iedzīvotāji uzsver, ka kapa vieta nevienam nav traucējusi un arī uz priekšdienām nekas nemainīšoties. Pārapbedīšanas gadījumā tā būšot vien miruša cilvēka miera traucēšana.

“Kāpēc viņš nevarētu tur pat palikt? Skola ir skola, tā ir izglītības iestāde, bērni var iepazīties ar to, kas aktuāls. Tie nav mūsdienu apglabājumi, tas ir kaut kas vecs, sens un godājams,” pauž madoniete Daina.

Savukārt Aija, madoniete, uzskata: “Visiem kritušajiem jāatrodas tur, kur ir Brāļu kapi, neatkarīgi no tā, kurā pusē viņi krituši, kur viņi ir apbedīti un tā tālāk.”

Brāļu kapu komitejas valdes priekšsēdētājs Arnis Āboltiņš: “Ir šie divi viedokļi. Atstāt viņus un netraucēt, un otrs - pārvietot uz tādu vietu, kas būtu pieņemama. Tā ir prakse, kas notiek visā pasaulē. Īpaši tās vietas, kur ir samērā blīvi kara laika apbedījumi.”

Kā skaidro pašvaldība, process rit lēnām, taču virzība lietu sakārtošanā esot. Piemēram, šobrīd Krievijā, Orenburgas apgabalā izplatīts valdības paziņojums par ģenerālmajora piederīgo meklēšanu, jo likums paredz par darbībām vienoties ar mirušā tuviniekiem, ja tādi tiks atrasti.

Būtiski, ka atļaujas saņemšanas gadījumā pārapbedīšanas izdevumiem jātiek segtiem no iniciatora. Šajā gadījumā - Madonas novada pašvaldības budžeta līdzekļiem.  Foto: Madona.lv