Maestro Raimonda Paula dziesmas džūkboksa mūziklā

1968. gadā pirmajā Mikrofona aptaujā populārākā dziesma “Mežrozīte” vecākajai paaudzei ir kā sinonīms Maestro Raimondam Paulam. Tagad “Mežrozīte” kopā ar vēl vairākiem desmitiem Raimonda Paulu dziesmu un dramaturģisku stāstu veido Latvijā pirmo džūkboksa mūziklu, ko iestudējis Operetes teātris. 

Jau ar pirmajām mūzikas taktīm skatītāji tiek ierauti Rīgas ikdienā. Uz ekrāna mainās pilsētas kadri, bet uz skatuves atainota ikdienas dzīve visās tās nokrāsās. Šoreiz Operetes teātris izrādei izmantojis vienu no brodveja mūzikla paveidiem – džūkboksu. “Latviski vistuvākais tulkojums būtu kolāžas mūzikls. Jaunatnei saprotams – “Spotify” vai “Youtube” pleilistes, kam atlasām mūsu mīļākās dziesmiņas, saliekam secībā, izveidojam atbilstošu dramaturģiju un stāstām stāstu,” saka režisors Mārtiņš Kagainis.

Rīga ir viena no sižetiskajām līnijām džūkboksa mūziklā, kam dots nosaukums “Mežrozīte. Pilsētas romance divās daļās”. Otra līnija, protams, stāsta par mīlestību. “Raimonda Paula dziesmas ir tieši tās, kas ļoti precīzi stāsta par cilvēku attiecībām gan mūzikā, gan šeit ir jāmin arī dzejnieki: Jānis Peters, Dagnija Dreika. Šajā sarunā, šajā dziesmu sarunā mēs izstāstām vienu mīlestības stāstu,” saka dramaturģe Dace Micāne-Zālīte.

Izrādē izmantotas gandrīz 30 Maestro Raimonda Paula dziesmas, kuras aranžējis džeza pianists, improvizators un komponists ceturtajā paaudzē Matīss Žilinskis. Viņš stāsta: “Maestro dziesmas ir mūzika, kam jāpieiet ar pietāti, bet nekas netika, kā saka, “sačakarēts”. Man liekas, ka viss ir pieklājīgās normas robežās paturēts oriģinālajā skanējumā.”

Izrādē darbojas liela komanda, bet galvenajās lomās iejutās mūziķi Dināra Rudāne un Dainis Skutelis. Skutelis: “Es izrādē esmu Raimonds – mākslinieks. Šoreiz man gan nav jādejo. Nu mazliet ir, bet tāda lēnā deja. Esmu piedalījies dažādās izrādēs. Beidzot ir tāds mūzikls ar Maestro dziesmām. Kaut kad jau tam vajadzēja notikt, beidzot ir.”

Skatītāju pārpildītajā zālē neierasto mūzikla formātu lūkot bija sanākuši dažāda vecuma cilvēki, arī atsauksmes bija dažādas. Senioriem atslēgas vārds bijis “Mežrozīte”, kas šai paaudzei ir gluži vai sinonīms Raimondam Paulam.

Savu ceļu pa Latviju džūkboksa mūzikls turpinās līdz 20. augustam, bet pavasara svētkos “Mežrozīte” skanēs Rēzeknē.