Mājražotāju tirdziņā satiekas kovida laikā dzimušie uzņēmumi

Pēc pārdzīvotajiem diviem pandēmijas gadiem šogad atkal tiek organizēti svētku tirdziņi. Ziemassvēktu laiks mājražotājiem ir viens no gada ražīgākajiem periodiem. Kā pārliecinājās ReTV, daļa no sastaptajiem mājražotājiem savas uzņemējdarbības gaitas uzsākuši tieši kovida krīzes ietekmē, kad, saskaroties ar darba zaudējumu, meklējuši gan veidus, kā gūt ienākumus, kā arī radoši izpausties. 

Kovida laikā pazaudēja darbu – situācija, ar ko pandēmijas laikā, saskārās arī rembatiete Ļena. Viņas darba vieta tika slēgta tieši kovida krīzes ietekmē. Savu 14 gados uzkrāto profesionālo pieredzi, strādājot šokolādes ražotnē, Ļena lēma likt lietā, dibinot savu uzņēmumu “Rembates šokolāde”.

Pēc teju trīs nostrādātiem gadiem Ļena atzīst, ka šobrīd ieguvuši atpazīstamību un arī produkcijas apjomi lēnām, bet kāpjot. Nākotnē raugās cerīgi, pat spītējot kārtējai krīzei valstī. Ļena Bērtiņa Isjomina: “Varbūt tas iesākums ir grūts. Bet noskaņojums ir pozitīvs. Mēs augam apjomos, nedaudz, nepārspīlējot, lai nezaudētu kvalitāti.”

Ar līdzīgu pieredzes stāstu dalās arī ķegumietes Linda un Laura, kuras pirms diviem gadiem uzsāka sveču ražošanu un paralēli organizē arī sajūtu vakarus sveču gaismā. Lai ar bažījušās, ka līdz ar šī gada energokrīzi nāksies pārskatīt darbības plānus, šobrīd viss turpinās. “Mēs visu laiku domājām, kā būs ar pasākumiem, ar svecēm. Nekas nav apstājies. Pārliecinājāmies, ka cilvēks ir gatavs kaut ko ikdienišķāku ietaupīt, ka viņam vajag to prieku, to gaismu, to siltumu. Mēs to krīzi tā neizjūtam uz savas ādas,” atzīst uzņēmuma “Un:Te candles” vadītājas Linda un Laura.

Uzņēmuma “Daba rada” vadītāja Agnese Milberga saka: “Kā mājražotājam droši vien ir vieglāk nekā lielam ražotājam. It sevišķi uz svētku laiku ir liels apgrozījums, to tā īpaši neizjūt. Protams, izejvielām cenas ir cēlušās.”

Par to, ka uzņēmēji arī krīzes laikā meklē iespējas un pat jaunas nišas, lai turpinātu darboties, apliecināja nedēļas nogalē Ogrē pašvaldības organizētā novadu uzņēmēju diena. Ierastais svinīgais pasākuma formāts šoreiz tika nomainīts pret tirdziņu pilsētas skvērā, vietējiem iedzīvotājiem klātienē satiekot novadā esošos ražotājus. Gan sākot ar lieliem ražošanas uzņēmumiem, līdz tik tikko reģistrētam mājražotājam un sociālajam uzņēmumam. 

Pasākuma laikā pilsētā un novadā tika iedegts Ziemassvētku apgaismojums, domājot arī par tūristu piesaisti. Šogad lielu vērību izpelnījies gaismas objekts Lielvārdē – Ziemassvētku egle ar Lielvārdes jostas motīviem.