“Manas jaunās mājas – Latgale” viesis – māksliniece Kristīne Lipkova

Pirms 12 gadiem daugavpiliete Kristīne Lipkova kopā ar ģimeni pārcēlās uz Angliju. Turp viņus aizveda vajadzība sakārtot savu finansiālo stāvokli pēc ģimenes uzņēmuma darbības pārtraukšanas nodokļu reformas rezultātā. Jau divus gadus kopā ar jaunāko meitu Kristīne ir atgriezusies Latvijā, un šobrīd viņa ir izstāžu un ekspozīciju kuratore Līvānu stikla un amatniecības centrā. 

Kristīne Lipkova atzīst, ka lēmums atgriezties nebija viegls, tomēr tas esot bijis tikai loģisks solis, jo sajuta, ka pienāk vecums, kad svarīgi pašrealizēties gan kā sievietei, gan savā profesijā. Pēdējā dienā, kad bija iespējams pieteikties uz vakanci Līvānu stikla un amatniecības centrā, nosūtījusi savu CV ar domu – ja liktenis būs lēmis, viņa šo darbu dabūs. Tieši tajā pašā dienā visa ģimene saslima ar Covid, un Kristīne jo īpaši smagi. 

“Nokļūstot reanimācijā diezgan labi apzinājos, ka dzīve ir īsa. Māsiņa teica – ja pati nesāksi cīnīties, tad situācija var būt letāla. Nākamā rītā, kad situācija uzlabojās, vēl biju pieslēgta pie visiem “aparātiem”, ļoti zvanīja telefons. Kad pacēlu, zvanīja šī centra vadītāja un teica, ka liekas, ka es esot īstais cilvēks,” tā Kristīne Lipkova atceras brīdi, kad izlēma, ka ir pienācis laiks atgriezties dzimtajā Latgalē. Un, pildot kuratores pienākumus, pat neesot sajūta, ka smagi strādā, jo tā ir sirdslieta. 

Slimnīcā piedzīvotais mudināja aizdomāties, ka dzīve nav gara, tāpēc jādzīvo vietā, kur jūtas komfortabli. Lai arī māksliniece uzskata, ka Latvija ir maza un dārga valsts un ka mazā pilsētā alga nebūs 2500 vai 3000 eiro, apzinoties šo faktu, likumus un spēles noteikumus, sakārtojot savu vērtību skalu, viņa Latgali sauc par laimīgāko zemi uz pasaules. 

Latgales plānošanas reģiona pārstāve Ruta Priede skaidro, ka kopš 2018. gada, kad darbu uzsāka reemigrācijas koordinatori, uz Latgali atpakaļ ir atgriezušās 342 ģimenes tieši ar viņu starpniecību. Un viņa to dēvē par lielu ieguvumu Latgalei kopumā, ka cilvēki, kuri ārvalstīs uzkrājuši atšķirīgu pieredzi, idejas atved atpakaļ uz mājās, un īpaši vērtīgi ir tad, ja šie cilvēki šeit kļūst nevis par darba ņēmējiem, bet devējiem. 

Skaties raidījumu otrdien, 31. oktobrī, plkst. 19.15 ReTV ēterā. 


#SIF_MAF2023