Mārupes novadā labākie vidusskolēni saņems stipendijas

Lēmumus par stipendiju izmaksāšanu labākajiem skolēniem pašvaldības sāka pieņemt pirms aptuveni desmit gadiem. Daudzviet iesāktā prakse tiek turpināta. Mārupes novadā pašlaik sabiedriskajai apspriešanai nodots saistošo noteikumu projekts, kurā paredzēts, ka labākajiem skolēniem stipendijas no nākamā mācību gada palielināsies gandrīz uz pusi.

Skolēni un pedagogi vēl izbauda vasaras brīvlaiku, bet Mārupes novada domē tikmēr tiek gatavots saistošo noteikumu projekts, kas paredz labākajiem vidusskolas posma audzēkņiem mācību gada laikā katru mēnesi izmaksāt stipendijas. Mārupes novada izglītības darba speciāliste Elita Lecko: “Minimālais stipendijas apmērs būs 60 eiro mēnesī. Kritērijs būs tāds, ka izglītojamajam nevienā mācību priekšmetā vērtējums nevar būt zemāks kā septiņas balles. Savukārt vidējais vērtējums – astoņi. Nākamā summa, kuru mēs plānojam piešķirt, ir 80 eiro mēnesī, bet tur nevienā mācību priekšmetā vērtējums nevar būt zemāks kā astoņas balles, bet vidējam vērtējumam jābūt deviņām ballēm.”

Savukārt paši labākie vidusskolēni par čaklo mācīšanos mēnesī varēs saņemt stipendiju simts eiro, bet vidējam vērtējuma jau būs jātuvojas desmit ballēm. Saistošo noteikumu projekts nodots arī sabiedriskajai apspriešanai, jo stipendijas tiks maksātas no pašvaldības, tātad Mārupes novada nodokļu maksātāju naudas. Kāds būs iedzīvotāju vērtējums šādai iniciatīvai, vēl neesot zināms, bet ReTV Mārupes ielās uzrunātie iedzīvotāji šādu naudas izlietojumu atbalsta.

Kā skaidro Mārupes novada pašvaldībā, stipendijas gan Mārupes Valsts ģimnāzijas, gan Babītes vidusskolas labākajiem skolēniem bijušas arī iepriekš, vien katram līdzšinējam novadam bijuši savi kritēriji un savs stipendiju lielums, bet tagad top vienoti kritēriji un stipendijas būs uz pusi lielākas. Līdz šā gada beigām pašvaldības budžetā stipendijām paredzēti aptuveni 28 000 eiro. Lecko: “Aprunājoties ar izglītības iestāžu direktoriem, viņi saka, ka tas tiešām ir ļoti motivējoši, jo vidējais vērtējums videjās izglītības posmā aug. Skoleņi ir motivēti šo apbalvojumu saņemt, un viņiem patiesībā ir plāni, kā to tērēs. Bieži vien tā ir kursu apguve vai literatūras zināšanu papildināšana. Man šķiet, ka tas jau ir gana liels ieguldījums. Stipendijas saņem aptuveni 30% vidusskolēnu.”

Stipendijas labākajiem audzēkņiem arī pēc apvienošanās turpina maksāt arī Ķekavas novads.

Ķekavas nvoada domes priekšsēdētājs Juris Žilko: “Mēs piešķiram jau no devītās klases, bet vidusskolā tiem skolēniem, kuriem sekmes ir virs 7,5 ballēm un nedrīkst būt neviens sešinieks, 30 eiro mēnesī. Savukārt tiem, kam vidējais vērtējums ir 8,5 balles un vairāk, stipendija ir 50 eiro mēnesī. Ja skatāmies dinamiku, šis gads pret iepriekšējo, tad aptuveni par 4000-5000 eiro vairāk ir izmaksāts stipendijās. Faktiski kopējā summa sasniedz jau 30 000 eiro gadā.”

Vēlme motivēt skolēnus mācīties labāk Latvijas pašvaldībās aizsākās aptuveni pirms desmit gadiem. Summas un kritērijus stipendijām katra pašvaldība gan izvēlas pēc saviem ieskatiem un rocības.


#SIF_MAF2023