Meinarda salā nelegāli meklē senlietas

Līdz pat augusta beigām Pļaviņu un Rīgas HES ūdenskrātuvēs pazemināts ūdens līmenis. Šo laiku aktīvi izmanto personas, kuras atsegtajās arheoloģiskajās senvietās meklē vēsturiskās liecības, kas gan visbiežāk nelegāli tālāk nonāk pārdošanā ārpus Latvijas, tādējādi valstij pazaudējot būtisku vēsturisko kultūras mantojumu. 

Līdz ar ūdens līmeņa pazemināšanu Daugavā iespēju kājām aiziet uz likteņupē esošo Meinarda salu Ikšķilē, kur atrodas vecākā mūra ēka Baltijā, steidz izmantot ne tikai tūristi, bet arī personas, kuras ar metāla detektoriem cer atrast kādu arheoloģisko liecību. Lai gan tas šādās vietās ir pretrunā ar likumdošanu. Tāpēc ikšķilietis Kaspars Špēlis, kā pats saka, ik rītu dodas apgaitā gar Meinarda salu.  “Bez liekas moralizēšanas arī cilvēkiem pasaku, kur jūs atrodaties, ka šī ir kapulauka teritorija,” pauž kultūras mantojuma centra “Tīnūžu muiža” vadītājs Kaspars Špēlis.

Kaspars teritorijas monitorēšanu veic brīvprātīgi. Viņš atzīst, ka nevar noskatīties, kā tādā veidā tiek zaudēta daļa Latvijas vēstures. “Šīm lietām būtu jāatrodas muzejos, tām ir jābūt zinātniski pētītām, nevis vienkārši kaut kur jāglabājas plauktiņos vai arī jābūt pieejamām kaut kur Skandināvijas, Vācijas izsoļu namos. Nemaz nerunājot par to, ka daudzas senlietas atradēji glabā pilnīgi nepiemērotos apstākļos.”

Kaspars rāda bedri, kas, visticamāk, izrakta šonakt. Un tas arī esot iecienītākais meklētāju darba laiks. “Vienkārši metāla meklētājs uzrāda signālu, parādās, ka tur ir kāds metāls, tas tiek izrakts. Pamana to, ka te ir kaut kāds nevērtīgs metāla gabaliņš, tiek nomests, bedrīte paliek un dodas tālāk.”

Kā ReTV norāda Nacionālajā kultūras mantojuma pārvaldē (NKMP), metāla detektoru izmantošana kultūras pieminekļu izpētē ir jau ilgstoša problēma, līdz ar to daļa no vēstures liecībām valstij ir zudusi. Sandra Zirne: “Nevaram bezgalīgi spēlēt šo te “Kaķis-pele” spēli - kurš tagad pārkāpj, mani pieķers vai nē. Man liekas, ka cilvēki ļoti labi apzinās, ko viņi dara. Mums jau arī ir ļoti daudz godīgi, kuri paziņo pa tiem atradumiem. Ja viņi ar detektoru meklējuši, tad mēs kaut kādā veidā palīdzam sakārtot situāciju.”

Tāpat aktīvi problēmas risināšanā iesaistās zemju īpašnieki, uz kuru īpašumiem atrodas kultūras pieminekļi. 

Ja iedzīvotāji konstatē pārkāpējus, par to jāziņo policijai, iespēju robežās jāfiksē pārkāpējs un informācija jānosūta Nacionālajai kultūras mantojuma pārvaldei. Par minēto likuma normu pārkāpšanu piemērojama administratīvā vai kriminālatbildība.


 #SIF_NVZ2022