Meklēs iespēju mazajiem Harkivas dejotājiem Jelgavā uzturēties ilgāk

Jelgavas pamatskola “Valdeka”-attīstības centrs šomēnes kļuvusi par dzīves un mēģinājumu vietu deju kolektīvam “Tornado” no Harkivas Ukrainā. Sākotnēji bija paredzēts, ka dejotāji Jelgavā uzturēsies līdz jūlija beigām. No Harkivas pienāk sliktas ziņas, tāpēc tikšot meklēta iespēja dejotājiem Latvijā uzturēties ilgāk.

Viņi nevar iedomāties savu dzīvi bez dejas un skatuves, bet kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā vairāk nācies dzīvot pagrabos. Šomēnes Laikmetīgās dejas kolektīva “Tornado” dalībniekiem no Harkivas par dzīves un mēģinājumu vietu kļuvusi Jelgavas pamatskola“Valdeka” - attīstības centrs.

Deju kolektīva dalībniece Ļiza, kura “Tornado” dejo jau sešus gadus, stāsta, ka arī tad, kad mēģinājumi nenotika, mājās iespēju robežās centusies saglabāt formu, tomēr ilgais pārtraukums esot jūtams. “Mēs ļoti sen neesam uzstājušies, kādi četri, pieci mēneši. Pirmoreiz pēc ilgāka laika uzstājāmies šeit pirms dažām dienām, un arī šodien uzstāsimies, bet tik un tā jau esam mazliet atraduši.”

Pamazām gan mazie dejotāji atgūst iekavēto. Jau bijuši koncerti Cēsīs un Olainē. Plānots uzstāties arī Jelgavā, bet galvenais, ka bērnu sejās atkal atplaukst smaids.

Laikmetīgās dejas kolektīvā “Tornado” darbojas 300 dalībnieku, bet uz Jelgavu atbraukuši ap 40 cilvēku. Daudzi bērni nav varējuši izbraukt no Ukrainas, jo neesot bijušas ārzemju pases, citiem bijušas grūtības saņemt izbraukšanas atļauju no frontē karojošajiem tēviem. Tomēr esot liels gandarījums, ka vismaz atbraukušie var ļauties dejai un citkārt ikdienišķām bērnu izklaidēm. Ziņas no Harkivas gan neesot iepriecinošas. “Gribam atgriezties mājās, bet visur, kur mūs uzņem, iesaka vēl tomēr mazliet uzkavēties, pasargāt bērnus. Arī vecāki prasa, lai pasargājam bērnus, kamēr sēž pagrabos un cenšas izdzīvot,” atzīst Andželika Udalova Laikmetīgās dejas kolektīva “Tornado” vadītāja.

Biedrības “Ukrainas centrs bērniem un jauniešiem Latvijā” vadītāja teic, ka pagaidām pie pašvaldības ar lūgumu kolektīvu izmitināt ilgāk neesot griezusies, tomēr šonedēļ to darīšot. Kā ReTV skaidro Ukrainas civiliedzīvotāju koordinatore Jelgavā Linda Vovere, pilsētā reģistrēti 1158 Ukrainas civiliedzīvotāji, atrast vēl kādu vietu, vēl jo vairāk lielai grupai, esot teju neiespējami. “Sadarbības partneri mums jau atsaka vietas, jo izmaksas sastāda ļoti lielas summas. Daudzas pilsētas runā par to, ka, iespējams, tās varētu būt sporta zāles vai skolas, tad tas nav iespējams. Tūlīt atsāksies mācību gads un tur noritēs mācību process. Līdz ar to vietu atrašana ir ļoti problemātiska ne tikai Jelgavā, bet arī visur citur.”

Risinājuma meklēšanā šonedēļ iesaistīšoties arī domes vadība. Tikmēr dejotāji izbauda iespēju būt kopā un, neraugoties uz to, vai paliks tikai līdz jūlija beigām vai ilgāk, ir pārliecināti, ka arī virs Harkivas būs mierīgas debesis, un viņi atkal varēs kopā dejot savās mājās.