Mīlestības svētki tālāk turpinās kājām

Šonedēļ Kurzemē notiek Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) un Valsts policijas reidi. Ja Liepājā tie atnesa pārsteigumus – plikas riepas, rēcošu izpūtēju un vēl šoferi bez tiesībām –, talsinieki šodien prātīgāki. Bet daļai tomēr Valentīndiena turpinājās kājām. CSDD gan saka – tie nevis kādam sabojāti svētki, bet gluži otrādi – izvairīšanās no nokļūšanas grāvī vai ļaunāka scenārija.

Pārbaudes šodien Talsos notika vairākās vietās, bet sākums pie pieminekļa “Koklētājs”. Pirms tā ir neliels līkums, kas, nezinot par reidu, autobraucējiem var sagādāt pārsteiguma pilnus mirkļus. Malā apstādina vienu pēc otra, lai galvenokārt pārbaudītu riepu protektora dziļumu – ziemā tam jābūt vismaz četriem milimetriem.

Pārbaudē pievērš uzmanību arī vispārējam transporta līdzekļa stāvoklim, vai izieta tehniskā apskate, vai nav izmantotas neatbilstošas gaismas ierīces, vai tiek lietotas drošības jostas, vai nav pārsniegts trokšņu līmenis. Atsevišķos gadījumos policija arī veica alkohola testu. Vairumam pārbaude veiksmīga, bet nepilnas pirmās stundas laikā arī četri pārkāpumi. 

Valsts policijas pārstāvis Jānis Apinis: “Divi vadītāji neizmantoja drošības jostas brauciena laikā un diviem vadītājiem neatbilst riepu protektors. Vienam vadītājam divām riepām neatbilst protektors, tam tika sastādīts administratīvais pārkāpums. Un otram vadītājam vairākas riepas, kā arī vairāk protektoru neatbilstība. Viņam tika noņemtas valsts numura zīmes, tālākā kustība nedrīkst būt. Tikai ar evakuatoru vai, ja nomaina riepas. Viņiem tāda neaizmirstama Valentīndiena.”

Tieši Valentīndiena Sandri savā ziņā arī iegāzusi, jo viņš ieradies Talsos, lai iegādātos dāvanu, un sods pēc pilnas programmas tieši ceļā pēc ziediem. Vaicājot, vai zinājis, ka riepas nav “īpaši labas”, viņš atbild: “Tāda priekšnojauta bija, jo, kad bija sniegs, nedaudz slīdēja. Bet saistībā ar visu pārējo laika nebija, tad jau nevarēja īsti paspēt nomainīt. Nav jau svarīgi, kādas ir riepas, galvenais – kāds šoferis. Ja viņš māk saprast, kā bremzēt, kā nebremzēt, kā izvairīties no situācijām, tad jau viss kārtībā. Bet noteikumi ir noteikumi, par to neievērošanu jāmaksā smags sods.”

Šodien Talsos pārbaudīts vairāk nekā 300 transportlīdzekļu vienību. Reids noritējis salīdzinoši mierīgi bez īpašiem pārsteigumiem. CSDD pārstāvis Uldis Zandbergs: “Pieci transportlīdzekļu vadītāji aizbrauca mājās ar melno uzlīmi jeb “slimības lapu”. Viņiem riepas bija nodilušas zem pieļaujamā, bet ne zem kritiskā. Un divi gan aizgāja mājās kājām.”

Šādas pārbaudes notiek ne pirmo gadu, taču teikt, ka autobraucēji paliek izglītotāki gluži nevar.

Apinis: Ir jau cilvēki, kuriem varbūt vienalga, ar kādām riepām viņi brauc – galvenais, lai uz priekšu tiktu. Bet ir cilvēki, kuri rūpējas, lai būtu sava drošība un arī citiem drošība.”

Zandbergs: “Nāk atkal jaunie vadītāji, kuri grib sevi pierādīt, apliecināt, un kuriem šobrīd šķiet, ka pieder visa pasaule. Un viņi, protams, turpina iepriekšējo šoferu uzņemto gaitu un rīkojas brīžiem neapdomīgi.”

Šonedēļ reidi notiek Kurzemē, un tālāk tie virzīsies uz Latvijas centrālo daļu.