Muita aptur mēģinājumu ievest nedeklarētu skaidru naudu gandrīz 63 000 eiro apmērā

Veicot kontroles pasākumus uz Latvijas-Baltkrievijas robežas, Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvaldes amatpersonas novērsa robežas šķērsotāju mēģinājumu nedeklarējot ievest skaidru naudu 62 866 eiro apmērā, aģentūru LETA informēja VID pārstāvji. 

Nedeklarētā skaidrā nauda bija paslēpta ceļasomā, un to palīdzēja atrast muitas darba suns.

Pirmdien, 10.aprīlī, Pāternieku muitas kontroles punktā no Baltkrievijas iebrauca automašīna, ko vadīja kāds Krievijas pilsonis. Transportlīdzekļa kontroli veica kinologs ar skaidras naudas meklēšanai apmācītu darba suni. Tās laikā transportlīdzekļa vadītājs informēja, ka abi ar pasažieri pārvietojot katrs mazāk nekā 10 000 ASV dolāru, kas atrodoties bagāžas nodalījumā. 

Kad darba suns apzīmēja līdzās sēdeklim novietoto somu kā iespējamo naudas slēptuvi, transportlīdzekļa vadītājs atminējās, ka arī tur ir skaidra nauda. Lūgta nosaukt konkrētu summu, persona atzina, ka somā ir vēl 45 000 ASV dolāru. Kontroles rezultātā tika konstatēts, ka nauda ir paslēpta - iešūta mugursomas plecu siksnās.

Veicot skaidras naudas skaitīšanu, muitas amatpersonas noskaidroja, ka persona faktiski pāri robežai pārvieto ASV dolāru, eiro un Krievijas rubļu banknotes 62 866 eiro vērtībā.

Šī gada 10.aprīlī VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldē tika uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 195.2 panta 2.1 daļas par liela apmēra skaidras naudas, ko, šķērsojot valsts ārējo robežu, ieved Latvijā vai izved no tās, nedeklarēšanu. 2023.gada 12.aprīlī kriminālprocess tika nodots prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai.

VID atgādina, ka šķērsojot Latvijas valsts robežu (gan iebraucot, gan izbraucot) vietās, kur tā ir arī Eiropas Savienības ārējā robeža, jebkurai personai ir pienākums deklarēt skaidru naudu, kuras summa ir 10 000 eiro vai vairāk. Fiziskajai personai rakstveidā jāaizpilda skaidras naudas deklarācijas veidlapa, tajā sniegto ziņu patiesumu apliecinot ar parakstu un, šķērsojot valsts ārējo robežu, tā jāiesniedz muitas amatpersonai. 

Papildus VID atgādina, ka atbilstoši Eiropas Savienības noteiktajām sankcijām pret Krieviju un Baltkrieviju ir aizliegts izvest uz minētajām valstīm jebkurā Eiropas Savienības dalībvalsts oficiālajā valūtā denominētas banknotes. Aizliegumu nepiemēro, ja skaidra nauda samērīgā apmērā tiek izvesta tikai personīgo ceļojuma vajadzību nodrošināšanai vai diplomātisku vajadzību nodrošināšanai. Izmantošanai komerciālos nolūkos vai nodošanai citām personām Eiropas Savienības dalībvalstu oficiālo valūtu banknotes izvest ir aizliegts.



Foto: Edijs Pālens/LETA