Mūzikas akdēmijas studenti plecu pie pleca ar bērnu mūzikas skolu audzēkņiem

Jau piekto gadu Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) simfoniskais orķestris koncertē dažādās Latvijas vietās, kurās līdz ar viņiem uz skatuves aicina kāpt arī vietējo mūzikas skolu audzēkņus. Pēdējos gados studentu skaits akadēmijā ir palielinājies. Šādi projekti esot viens no iemesliem, kas jaunos talantus mudina izvēlēties mūziķa karjeru. Šāds koncerts nupat izskanējis arī Madonā.

Projekts “Plecu pie pleca” pilnībā attaisno savu nosaukumu, jo līdzās pieredzējušiem mūziķiem pie nošu pults sēžas bērnu mūzikas skolu audzēkņi. Šoreiz JVLMA simfoniskā orķestra sastāvam pievienojas Madonas, Cesvaines un Ērgļu mūzikas skolu audzēkņi, kuri atzīst, ka tik unikāla iespēja ir reti. Tomēr vislielākais izaicinājums esot sadarbība ar solistiem, ko akadēmija piedāvā kopš pagājušā gada. Lai šādu iespēju gūtu, vispirms jaunajiem censoņiem jāiztur atlase mūzikas skolā, kam seko neskaitāmas mēģinājumu stundas, tostarp Rīgā. 

Savukārt spēju vadīt orķestri pierādīja septiņi diriģēšanas katedras studenti, no kuriem vairākiem šis bija jaunās karjeras pirmais koncerts. “Šāda pieredze ir vissvarīgākā, kas mums, jaunajiem diriģentiem, vispār var būt. Prieks, satraukums, cilvēki, kuri šeit bija. Var redzēt, ka ar sajūsmu klausās, tas ir ļoti patīkami, nozīmīgi. Fantastiska pieredze,” saka Māris Kuģis, JVLMA students, diriģents.

Šāda sadarbība ir vērtīga visiem, stāsta uzrunātie. Skolēni iepazīst mūziķa profesiju un gūst praktisku pieredzi augstskolas mācībspēku vadībā, bet studentiem – koncertprakse.

JVLMA profesors, diriģents Viesturs Gailis: “Tā ir neatsverama lieta, jo bērni redz perspektīvu, viņi redz, kas var būt, ja viņi strādās. Šie projekti ir neatsverami mūsu nākotnei Latvijā, kultūrai, mākslai, mūzikai. Paldies Dievam, mums Latvijā vēl ir daudz mūzikas skolu, kaut nu varētu tās maksimāli saglabāt. Tā ir problēma, jo kultūra tiek spiesta pie zemes, bet cīnāmies, kā varam, lai to saglabātu.”

JVLMA students, diriģents Māris Kuģis: “Skaidrs, ka tie ir mazi bērni un viņiem viss ceļš vēl priekšā, bet es ar prieku skatos uz šo paaudzi, nav satraukuma. Mums būs jaunie talanti. Latvijas mūzikai ir nākotne.”

“Katrs tāds pasākums, koncerts ar lieliem māksliniekiem, arī jebkurš konkurss, festivāls, kur viņi piedalās, ir milzīgs grūdiens jaunā mūziķa attīstībā. Katrā gadījumā sēkla ir iesēta, mēs nezinām, vai tā kādreiz uzdīgs, bet galveno darbu esam izdarījuši,” saka J. Norviļa Madonas mūzikas skolas pedagogs Arturs Kloppe.

Jāpiebilst, ka līdz šim koncertprogramma īstenota desmit pilsētās, piedaloties 24 mūzikas skolu audzēkņiem.