Nedzirdīgie Latvijā jūtas kā “otrā plāna cilvēki”

Šodien Valmierā noritēja Latvijas Nedzirdīgo savienības (LNS) projekta “Demokrātijas kultūras laboratorija” viena no aktivitātēm – diskusija, kurā nedzirdīgie ļaudis varēja apmainīties viedokļiem, izrunāt problēmas, kā arī izteikt savus priekšlikumus, lai nākotnē būtu vieglāk iekļauties sabiedrībā.

Latvijas Nedzirdīgo savienība projektā “Demokrātijas kultūras laboratorija” rīko informatīvo kampaņu. Šodien Valmierā tikās projekta dalībnieki no Vidzemes reģiona. Diskusijā tika runāts par nedzirdīgo cilvēku problēmām un risinājumiem, lai ikdienas dzīve nedzirdīgajiem būtu labvēlīgāka. LNS prezidents Edgars Vorslovs: “Šī kampaņa nav regulāra, tā ir pirmo reizi, un pirmo reizi mēs arī demonstrēsim video rullīti par mūsu cilvēkiem par to, cik dažādi mēs visi esam. Bet mūs, dažādus cilvēkus, vieno organizācija. Tā ir LNS. Es ceru, ka šodien diskusija būs veiksmīga, radīsim risinājumus, lai mēs varētu pārkāpt barjeru un vieglāk iekļauties sabiedrībā, un pārvarēt dažādus šķēršļus.”

Viens no galvenajiem projekta mērķiem ir veicināt nedzirdīgo cilvēku iesaisti pilsoniskās aktivitātēs. LNS Smiltenes reģionālās biedrības vadītāja Anita Ceple norāda vairākas problēmas, ar kurām nākas saskarties nedzirdīgajiem cilvēkiem, tostarp informācijas pieejamībā, izglītības un darba iegūšanā. “Šajā reģionā es varu teikt, ka ir ļoti lielas problēmas ar pieejamības jautājumiem. Nedzirdīgiem cilvēkiem ir ļoti grūti atrast darbu, vienmēr jūtas atstumti, tad mēs cenšamies cīnīties par to, ka nedzirdīgi cilvēki ir jāpieņem darbā. Sabiedrībai ir jābūt saprotošai, varbūt arī pacietīgai izprast nedzirdīgo kultūru, jo cilvēki grib strādāt, bet jūt to sabiedrības atstumtību. Tad nedzirdīgais jūtas, ka “es nevaru”, bet mums jau ir viss, rokas, viss mums ir, mēs tikai nedzirdam. Tā ir tā problēma.”  

LNS Valmieras reģionālās biedrības vadītāja Dace Lāce norāda, ka daudzi nedzirdīgie cilvēki nezina savas pilsoniskās tiesības un citu informāciju par to, kas viņiem pienākas. “Vairāk uzzināt savus labumus, kas mums būtu noderīgs. Cīnīties, pieprasīt, jo daudz ko arī šie cilvēki nezina. Pašreiz ir lielas runas par pensiju pielikumu, visādas runas ir, bet īsti skaidrības nav. Būtu labāk, ja šīs informācijas būtu vairāk.”

Jāpiebilst, ka projektā “Demokrātijas kultūras laboratorija” veikts arī pētījums, kurā atklāts, ka aptuveni 40% nedzirdīgo Latvijā nav skaidra viedokļa vai zināšanu par savām pilsoniskajām tiesībām un pienākumiem, kā arī par institūcijām, kur vērsties, lai aizstāvētu savas tiesības.

Latvijas Nedzirdīgo savienības atpazīstamības kampaņa 26. oktobrī norisināsies Rēzeknē un 7. decembrī Liepājā.


Foto: Freepik; ilustratīvs