Mākslinieks ir dzīvs, kamēr kāds skatās uz viņa darbiem

Ventspils Livonijas ordeņa pilī šobrīd ir iespēja “Doties nezināmā virzienā”. Tā savu izstādi nosaucis makslinieks Kaspars Zariņš. Mākslinieks izstādi piesaka kā ceļu uz dvēseliskām vērtībām, piebilstot, ka nav laikmetīgu mākslinieku. Ir mākslinieki, kuri rada savā laikmetā, cilvēkus aicinot ieraudzīt sev tobrīd svarīgāko. 

“Vai nu ir, vai nu nav,’’ – saka gleznotājs Kaspars Zariņš, vērtējot vairākos stāvos senajā pilī apskatāmos darbus. Šoreiz tā tiešām ir “Došanās nezināmā virzienā”, jo vairākās vietās jaunākās un no mākslinieka krājumiem atlasītās gleznas rada neplānotu kopskatu, iekļaujoties viduslaiku interjerā. “Mākslinieks ir dzīvs tikmēr, kamēr kāds skatās uz viņa darbiem. Neatkarīgi no tā – kādu sajūsmina vai kādu sadusmo, bet svarīgi, ka ir iespēja tos redzēt. Tas mākslinieka ceļš ir vienmēr nezināms, tāpēc ir nosaukums “Došanās nezināmā virzienā’’. Man pat kādreiz bija glezna ar tādu nosaukumu.”

Gleznotājs un Latvijas Mākslas akadēmijas pedagogs Kaspars Zariņš izstādes veidošanu Ventspilī uzticējis pieredzējušai projektu kuratorei Ievai Rupenheitei, Senās pils galerijas kopējai iecerei pievienojušas savu šarmu. Rupenheite: “Šis izstāžu cikls tā arī saucas “Izstāžu sezona pils galerijās.” Un šī ir pirmā izstāde. Ir jābūt drosmei, lai iekarotu šo cietoksni, un Kasparam Zariņam tāda piemīt!”

Izstāde Ventspilī iekārtota ar valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu. Un šis nav pirmais mēģinājums eksponēt darbus Ventspilī. Pirms pāris gadiem Kaspara Zariņa darbi bija apskatami kompaktā izstādē mazajā zālē, bet šoreiz uz Ventspili atvests bagātīgs krājums: te ir gan jaunākie, gan senāk tapušie darbi. Zariņš: “Tās gleznas un tie tēli ir sajūta, ka viņi tur dzīvo, jo, skatoties caur šo gaismas tuneli un caur šiem atvērtiem logiem, ieraugu tās savas gleznas. Ir tāda sajūta, ka viņi tur kustās. Bet dalīt mākslu laikmetīgā un nelaikmetīgā, vēl nezina kādā, tāpat kā dalīt māksliniekus – “laikmetīgs vai nelaikmetīgs’’, nē. Es domāju, ka mākslinieks ir mākslinieks, māksla ir māksla. Vai nu tā ir, vai nu tā nav!”

Starp izstādes apmeklētājiem arī Ventspils mākslinieces, kas atzīst, ka izstāde devusi emocijas, kas tik ļoti pietrūkst šim laikam.

Kaspara Zariņa izstāde ir jāistaigā lēni, neaizmirstot palūkoties no vienas pils galerijas uz citu, ne tikai frontāli. Mākslinieks uzsver, ka šeit izveidojusies sajūta, ka gleznas pils interjeros bijušas jau pirms mums, tagad dzīvo savu dzīvi, kas reti notiek mūdienīgajās mākslas galerijās.

Ventspils Livonijas ordeņa pils ir Ventspils muzeja struktūrvienība, tāpēc šeit apskatāma arī patstāvīgā ekspozīcija, kas veltīta Ventspils pilsētas vēsturei.