No augusta Covid-19 testi daudziem būs par maksu

No augusta Covid-19 valsts apmaksāts tests būs vien atsevišķos gadījumos. Kā tas attieksies uz profilaktiskām pārbaudēm darba vietās un ar ko jārēķinās iedzīvotājiem?

Ja nepieciešams veikt Covid-19 testu, piemēram, apmeklējot pasākumu, restorānu iekštelpās vai dodoties ceļojumā, iedzīvotājiem jārēķinās, ka no augusta par to nāksies maksāt no savas kabatas. “No valsts budžetu līdzekļa atmaksāsim visus tos gadījumus, kas saistīti ar slimības diagnostiku un ārstēšanu. Apmaksāsim saistībā ar epidemioloģisko izmeklēšanu tos gadījumus, kad noteiks epidemiologs. Tiem cilvēkiem, kuriem tiks konstatēts pozitīvs rezultāts antigēnu vai siekalu testā,” saka Sanita Janka, Veselības ministrijas pārstāve.

“Visiem cilvēkiem, kuriem ir nepieciešamas medicīniskas manipulācijas, arī tiks apmaksāts no valsts, bet netiks izsniegt Covid-19 sertifikāts. Ir laba ziņa, ka ir Eiropas kvotas, kura nav īpaši liela, bet ir piešķirta valstij. Katru nedēļu NVD piešķirs laboratorijām kvotu, par kuru varēs veikt Covid-19 testu bez maksas, lai varētu ceļot,” pauž Centrālās laboratorijas valdes priekšsēdētāja Stella Lapiņa.

Tas gan neattiecas uz bērniem, jo valsts apmaksātu izmeklējumu un testu varēs veikt vecumā līdz 18 gadiem. Taču ne tikai izklaidēm, atpūtai un dalībai kādā pasākumā ir nepieciešams veikt testu. Valsts darba inspekcijā par rutīnas skrīnigiem darba vietās skaidro Laura Akmentiņa. “Ja testēšana ir noteikta kā viens no epidemioloģiskās drošības pasākumiem vai darba aizsardzības sistēmas pasākumiem, tad darba devējam ir pienākums veikt arī šo te testa apmaksu, jo darba likumā ir noteikt – pienākums darba devējam ir segt ar darba aizsardzību saistītos izdevumus.”

Pieļaujot, ka maksas tests mazinās testēšanās apjomus, laboratorijās atzīst – pakalpojumu pieejamību tas neietekmēs. Šobrīd Latvijā kopā ir vairāk nekā 100 Covid-19 analīžu nodošanas vietas dažādos Latvijas reģionos. “Nav pamata domāt, ka testu cenas mainīsies, tās jau šobrīd ir daļa no testiem, kurus cilvēki mēdz veikt, kas nav ar simptomiem, nav ar ģimenes ārsta nosūtījumu, ir par maksu,” saka Daniels Pavļuts, Veselības ministrs.

“Tā nebūs summa, ko valsts maksā par šo pakalpojumu, bet tā būs konkrētā summa, ko laboratorija ir noteikusi. Maksas pakalpojumu cenrādis ir katras laboratorijas un ārstniecības iestādes kompetencē,” uzsver Sanita Janka.

Piemēram, Centrālā laboratorijā iztriepes tests maksās 35 eiro, siekalu tests - 20. Līdzīgi tas ir arī citās testēšanas vietās – Gulbja laboratorijā 37 un 25 eiro, antigēnu tests 24 eiro.   


Foto: Freepik