No ieslodzījuma atbrīvotie palīdz “Zvannieku mājās”

Sociālās rehabilitācijas centra “Ratnieki” vīri, kuri atgūst dzīves jēgu pēc ieslodzījuma, šodien palīdzēja dažādos darbos “Zvannieku māju” iemītniekiem. Vīri līdzēja nomainītu jumtu saimniecības ēkai, sarūpēt malku ziemai un apkopt dārzu. Šāda draudzīga sadarbība un izpalīdzēšana turpinās jau vairākus gadus. 

Palīdzēt dažādos darbos uz “Zvannieku mājām” šodien atbraukuši 14 vīri no “Ratniekiem”, kuri tur iziet sociālās rehabilitācijas programmu pēc atgriešanās no ieslodzījuma. Brīvprātīgā Irina Klapere, kura uz šejieni atbraukusi kopā ar vīriem, stāsta, kad pašu sētā darbi apdarīti, visi kopā dodamies palīgā tiem, kuriem klājas grūtāk. “Pats skaistākais visā, par ko sabiedrība zina maz, šie cilvēki ir ļoti priecīgi, ka viņi var darīt kādam labu. Palīdzēsim mainīt jumtu. Iesim palīgā mežā, darīsim tādus darbus, kur ir vajadzīgs vīrieša spēks. Laukos darba nekad netrūkst. Vēl arī palīdzēsim sakpot dārzu.”

“Zvannieku mājas” saimnieki Sandra Dzenīte-Cālīte un Juris Cālītis norāda: kā jau lauku sētā, darāmā šeit ir ļoti daudzl cilvēkiem, kuri vēlas atgriesties sabiedrībā pēc ieslodzījuma, ir ļoti svarīgi justies novērtētiem, kā arī piederīgiem.

“Jebkurā vietā, kur cilvēks tiek uzņemts kā cilvēks, nevis kā kaut kāds svešinieks vai paklīdušais, bet gan piederošs, viņi pieder pie mūsu sabiedrības. Un apzināties to, ka tu esi devējs savā ne vieglajā situācijā. Tā apziņa, ka tu brauc, lai dotu, ceļ visu pašapziņu,” saka biedrības “Zvannieku mājas” valdes priekšsēdētāja Sandra Dzenīte-Cālīte.

Ēriks Ligers, LU P. Stradiņa medicīnas koledžas 2. kursa students, "Ratniekos" pieņemts darbā kā sociālais rehabilitētājs, jo apgūst šo profesiju. Pats pēc ieslodzījumā pavadīta laika dzīves jēgu un vērtības atguvis “Ratniekos”, viņš norāda, ka šī draudzīgā sadarbība turpinās jau vairākus gadus. Ēriks atceras, cik apgaroti vienmēr bijuši vīri, kuri “Ratniekos” atgriezušies pēc labi padarīta darba “Zvannieku mājās”. “Darbs ne vienkārši nostrādāt astošas stundas. Svarīgākais ir tas, ko es daru pēc tām astoņām stundām – vai es vienkārši sēžu mājās un skatos televizoru, vai es tomēr apgūstu kādas jaunas iemaņas. Varbūt palīdzu kādam ar to, kas man ir, jo Ratniekos mēs arī mācām to, lai cilvēks spētu ne tikai saņemt, bet arī dot.”

Šāda kopā strādāšana un palīdzēšana ir vērtība arī “Zvannieku māju” jaunajai paaudzei, īpaši pusaudžiem. Dzenīte-Cālīte: “Viņi redz, ko nozīmē aizmaldīties pa nepareizajiem ceļiem un cik daudz laika vajag, lai atrastu ceļu mājās.”

Pašlaik cietumā pēc atbrīvošanas atgriežas katrs otrais, jo cilvēkiem trūkst zināšanu, kā sarežģītās dzīves situācijās rīkoties. Tikmēr no personām, kuras apguvušas pilnu sociālās rehabilitāciju kursu “Ratniekos”, cietumā atgriežas mazāk nekā 10%. 
Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Par "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA".

#SIF_MAF2023