No Valmieras izvesti 800 kubikmetri sniega. Līdzīga situācija Cēsīs un Talsos

Lielākajā daļā Latvijas teritorijas sniega kārtas biezums mērāms pat vairākos desmitos centimetru, tādēļ, tīrot brauktuves un ietves, izveidojušās arī sniega kaudzes. Daļu no tām tagad daudzās pašvaldībās steidz izvest un atzīst, ka šī ir neierasta situācija. 

Sniegputenis brauktuves pamatīgi sašaurinājis un autovadītājiem daudzviet ielu kurstojumus, pārējas un pieturas jau grūti pārredzēt. Tādēļ vakar vēlā vakarā, kad satiksme rimusies, sniegu izveda no vairāk nekā 20 vietām Valmierā. SIA “Proplant” pārstāvis Uldis Brizovskis saka: “Pašvaldība iedod mums uzdevumu, kas ir prioritāte. Šobrīd tās ir pārejas, pie skolām, pie bērnudārziem, lai redz cilvēkus, lai redz bērnus. Tad mēs to arī darām pa naktīm tā, lai nevienam netraucējam.”

Pēdējo divu dienu laikā no pilsētas izvesti vairāk nekā 800 kubikmetri sniega. Vienā kravā ietilpst aptuveni 20 kubikmetri jeb piecas līdz desmit tonnas. 

Darbs ir laikietilpīgs – vispirms sniegu sašķūrē vienkopus, tad ar tehniku to iekrauj, lūkojot līdzi, vai, ar kausu ņemot sniegu, netiek sabojātas ceļa zīmes un cita infrastruktūra. SIA “Valmieras namsaimnieks” valdes priekšsēdētājs Andris Kabraks: “Tas, kas mums jau bija plānots sākotnēji, drīz jau būsim iztērējuši, bet nekad nav tā, ka paliktu kaut kas neizdarīts naudas trūkuma dēļ. Lai par to iedzīvotāji ir mierīgi. Tāda situācija nenotiks.”

Valmieras novada pašvaldībā piebilst, ka šobrīd sniega izvešanas izmaksas ir grūti lēst, jo samaksa veicama par izvesto sniega apjomu. Sniega izvešana no šaurākajām ielām vecpilsētā sākta arī Cēsīs. Arī tur ceļi atbrīvoti jau no 800 kubikmetriem sniega. Cēsu novada pašvaldības izpilddirektora vietniece Baiba Eglīte: “Sniega izvešanai atsevišķi resursus neplānojam. Šogad šis bagātīgais sniegs, tās ir papildus izmaksas izvešani, līdz ar to mazāk paliks tīrīšanai.”

Arī Talsos, kur snigšana bija sevišķi intensīva, šodien vairākās centrālajās ielās un krustojumos turpina aizvākt sniega kalnus. Talsu novada pašvaldības pārstāve Inita Fedko saka: “Lielā sniega apjoma dēļ nav iespējams pienācīgi iztīrīt gājēju ietves, velosipēdistu celiņus, jo vienkārši fiziski nav kur šo sniegu likt. Primāri ir nodrošināt piekļuvi visiem publiskajiem objektiem, skolām, slimnīcai, veselības centram.”

Latvijas Autoceļu uzturētājs līdz šim no pilsētas uz Talsu lidlauku izveduši 450 kubikmetrus sniega. Iztīrīti arī daži daudzdzīvokļu namu pagalmi. To, cik daudz līdzekļus sniega izvešana prasīs no pašvaldības budžeta, vēl nav zināms. #SIF_NVZ2022