Nometne no vardarbības cietušiem bērniem

Ik gadu no dažāda veida vardarbības cieš tūkstošiem bērnu. Tā izpaužas gan ģimenēs, gan skolā un arī apkārtējā vidē. Lai no tās atgūtos un bērni spētu tikt galā ar negatīvām emocijām, ko radījusi rūgtā pieredze, jau vairāk nekā 30 gadus Latvijas Bērnu fonds psiholoģisko atbalstu sniedz vasaras nometnēs.

Peldēšanās, ekskursijas, dažādas spēles un citas aktivitātes, kaut vai tikai multfilmu skatīšanās un kopā būšana ar citiem bērniem palīdz uz brīdi aizmirst pāri nodarījumu. Pirmā no šīs vasaras nometnēm vardarbībā cietušiem bērniem aizvadīta Dobeles pusē, kur piedalījās vairākas ģimenes – mammas ar bērniem vecumā no četriem līdz divpadsmit gadiem.

Nometnes ilgums ir viena nedēļa, kuras laikā noris arī izzinošas nodarbības par sadzīvisko - par drošību pie ūdens, par drošu elektroierīču lietošanu un citām. Latvijas Bērnu fonda nometnes vadītāja Dobelē Baiba Brigmane stāsta: “Vecāki ir nometnē ar vairākiem vardarbības veidiem. Ir zemas prasmes aprūpē, ir fiziskā vardarbība un, protams, nāk līdzi arī emocionālā vardarbība. Runājot par emocijām, mums ir bijušas nodarbības ar mammām, kur esam strādājuši ar emocijām, kas saistītas ar dusmām. Ir bijusi nodarbība par bērnu audzināšanu, kā pozitīvi mēģināt audzināt bērnus. Ir bijusi nodarbība, kā pareizi savaldīt agresīvu bērnu.”

Nometnes tiek rīkotas par ziedotāju līdzekļiem un pašvaldību līdzfinansējuma. Dalībai tajās vecākus uzrunā sociālā dienesta darbinieki un Latvijas Bērnu fonds. “Katra vardarbība izraisa citu vardarbību, jo vēlēšanās atriebties ir diezgan liela. Problēmas nekad nevar tikt atrisinātas līdz galam, bet var būt mazinātas. Vairāk jārunā ar pašiem bērniem. Visu laiku jau nevar būt laimīgs, bet īslaicīgi, ja tev ir visu laiku bijis ļoti grūti, tad nometne un komunikācija, kur tevi saprot, kur tevi neapbižo, kur uzklausa, domāju, tas ļoti daudz ko nozīmē,” saka Latvijas Bērnu fonda vadītājs Andris Bērziņš.

Vardarbībā cietušajiem bērniem nometnes vēl šovasar notiks arī citos Latvijas novados, taču atsevišķas būs arī bērniem ar īpašām vajadzībām un no kara Ukrainā cietušajiem bērniem. Šogad nometnēs piedalīsies 700 bērnu, bet kopumā caur Latvijas Bērnu fonda sadarbības centriem rehabilitāciju gada laikā iziet aptuveni 2000 bērni. 


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik