Ogrē izplatījusies Holandes gobu slimība

Vairāku gadu garumā veicot koku monitoringu un novērojumus, Ogrē konstatēta Holandes gobu slimība, kas teju gada laikā veselu koku padara par bīstamu. Un diemžēl - nocērtamu. Šāds liktenis ir arī vairākiem kokiem Ogres pusē.

Novītušas un saritinājušās lapas ir pirmā pazīme gobām, ja tās ir skārusi Holandes gobu slimība. Un, slimībai progresējot, gada laikā vesels koks nokalst. Arī Ogres pilsētas centrā Grīvas prospekta alejā slimība kokus nav pasaudzējusi. “Tā problēma ir skārusi ne tikai Grīvas prospektu, bet arī Ogres pilsētu, Ogres ieleju un Rankas ieleju augošās gobas. Tie vienkārši nokalst, paliek koki bīstami. Jo šie zari ir potenciālie zari, kuri nolūzīs pie lielām vēja brāzmām. Pie lieliem vējiem,” pauž Iveta Štāle, Ogres būvvaldes vides speciāliste.

Ir gadījumi, kad kokus izdodas glābt, nozāģējot bojātos zarus, bet bieži lēmums ir koku nozāģēt pilnībā. “Jo tā ir vienīgā šīs Holandes gobu slimības apkarošanas tāda iespēja,” uzsver Iveta Štāle.

Aizvadītajā gadā Ogrē nogāzās divi slimību pārņemti koki. Par laimi skāde bija vien automašīnām. “Nevarēja pateikt, ka kokiem kāda problēma. Tad, kad tas nogāzās, tad tu redzi, ka iekšā trupa ir, zari - viss kārtībā. Lapas ir, koks smuks. Lielajā vējā tas nolūza. Tāpēc ļoti labi, ja ir aktīvi iedzīvotāji, kas mums paziņo, tad mēs attiecīgi rīkojamies,” skaidro Edgars Žagars, SIA “Ogres Namsaimnieks” teritorijas uzkopšanas nodaļas darbu rīkotājs.

Holandes gobu slimība Latvijā ir zināma jau daudzus gadus. Kā norāda Valsts augu aizsardzības dienestā Anita Lestlande, šīgada jo īpaši karstā vasara veicinājusi slimības aktivizēšanos. “Latvijā vispār gobas nav tik plaši izplatīta, lai mēs varētu teikt, ka slimība var izplatīties ļoti strauji un pa visu valsti, jo nav šī mērķorganisma, uz kā attīstīties slimībai.”

Slimību pārnēsā mizgrauži, kas, kā uzsver dienesta pārstāve, nav bīstami citiem kokiem. “Šie ir tādi īpaši specializējušies tā kā uz gobām, jo arī to nosaukumos ir “gobu lielais gremzdgrauzis” un “gobu spožais gremzdgrauzis”.”

Dienests informē, ka šogad Nacionālajā fitosanitārajā laboratorijā nav analizēts neviens paraugs uz Holandes gobu slimību. Bet karstais laiks aktivizējis arī citu slimību - bakteriālo iedegu, kas ir karantīnas slimība un visvairāk izplatīta ābelēm un bumbierēm. Slimības pazīmes līdzīgi kā gobām - zari kalst ar visām lapām, zara galā veidojas āķa forma.