Paaugstinoties ūdenslīmenim, oranžais brīdinājums Kurzemes upēs joprojām spēkā

Janvāra atkusnis visvairāk ienāca Latvijas rietumu un centrālās daļas upēs. Vakar oranžo brīdinājumu izsludināja Kurzemes upēs: Ventas lejtecē un Durbē, kā arī Lielupes augštecē. Lai arī šodien ūdens līmenis Ventā Kuldīgas novadā nedaudz krities, citviet tas turpina paaugstināties, oranžais brīdinājums ir spēkā joprojām. 

Kuldīgas novadā esošais Raņķu pagasts ir viena no vietām, kuru ūdens līmeņa celšanās skar pirmo. Te Ventai ir zemi krasti, tā met vairākus līkumus, kur veidojas ledus sastrēgumi. Tomēr šā brīža situācija pagastā nav draudīga, atzīst pārvaldes vadītājs. Līdzās Ventai ir vairākas daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas. Iedzīvotāji stāsta, ka ir pieredzēts daudz augstāks ūdens līmenis, tāpēc šī situācija nav satraucoša. 

Aplūkojot arī citas kritiskākās vietas Kuldīgā un tās apkārtnē, var secināt, ka palienes un zemākās vietas ir zem ūdens. Tā, piemēram, ceļš, kas vijas gar pašu Ventu un ved uz viesu namu un dzīvojamo māju līdzās Ventas rumbai, nav izbraucams, cilvēki uz to tiek tikai kājām. Līdz 1968. gadam uz mājām varēja tikt pa tiltu. Tad to aiznesuši plūdi. Šobrīd te ir gājēju tiltiņš. “Ar mašīnu netiek. Tie, kam ir mašīnas, atstāj augšā. Ja notiek kāda nelaime, vajag ātro palīdzību vai ir ugunsgrēks, tad ir ziepes,” atzīst Guntis Freimanis, kuldīdznieks.

Lai arī kopumā Kuldīgas novadā pašlaik situācija normalizējas, izsludinātais oranžais brīdinājums jāuztver nopietni, atzīst Kuldīgas novada Civilās aizsardzības komisijas koordinators Dzintars Pakalns. “Sāk kontrolēt situāciju. Pats trakākais tas līmenis, ka strauji ceļas. Ja ir vižņi, ūdens ceļas pa stundām, tur jāveic monitorings.”

Šobrīd oranžais brīdinājums Ventā un Durbē ir spēkā joprojām, jo Ventas lejtecē pie Vendzavas Ventspils novadā un Durbē ūdens līmenis turpina celties. Tas var paaugstināties arī citviet. “Gan Ventā pie Kuldīgas, gan Ventas baseina upēs, kas ir Kuldīgas novadā, šodien un rīt vēl ūdens līmenim vajadzētu paaugstināties, pie pašas Kuldīgas pēc ledus iziešanas varbūt ne tik strauji. Bet pietekās un satekupēs vēl paaugstināsies, tad pakāpeniski sāks svārstīties, jo iestāsies vēsāks laiks, tad pazemināsies līdz nākamajam atkusnim,” stāsta Līga Klints, Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centra hidroloģe.

Janvāra atkusnis visvairāk ienāca Latvijas rietumu un centrālās daļas upēs. Oranžais brīdinājums izsludināts arī Lielupes augštecē. Jāpiebilst, Ventas lejtecē šis ir augstākais ūdens līmenis kopš 2011. gada.