Palielinot iestāšanās vecumu robežsardzē, gūst darbiniekus ar lielu pieredzes bagāžu

Robežsargu dienas svētku laikā aktualizēti dažādi interesanti robežsardzes darbinieku pieredzes stāsti. Viens no tiem ir par kaprāli Lieni Liuzu no Kārsavas. Viņa vienmēr ir gatava izaicinājumiem, tieši šī īpašība palīdzēja arī šogad absolvēt Valsts robežsardzes koledžu. Līdz šim Liene guvusi pieredzi strādājot ārzemēs, tomēr, atgriežoties Latvijā, nolēma dot zvērestu un aktīvi iesaistīties robežsardzes pienākumu pildīšanā.

Liene Liuza robežkontroles punktā “Grebņeva” Latvijas-Krievijas pierobežā ierodas kopā ar kolēģiem līdz ar mājsēdes laiku. Šeit viņa gūst savu pirmo šāda veida darba pieredzi.

Kārsavietes izvēle strādāt robežsardzē bija apzināta, mācības viņa uzsāka tad, kad kadetu vecuma robeža palielināta līdz 40 gadu vecumam. Tāpat Lienei bija svarīgi, ka robežsardzē ir patriotiskas vērtības, turklāt - arī stabilitāte un sociālās garantijas. Līdz šim viņa guvusi raibu pieredzes bagāžu. “Esmu strādājusi arī Dienvidamerikā. Nu, pa visu pasauli kaut ko esmu padarījusi. Tad, ka es atbraucu mājās, izdomāju, ka, jā, varbūt jau pietiek pasaules, vajag kaut ko pa Latviju.”

Mēneša laikā Lienes Liuzas pārbaudēs bijuši godīgi tālbraucēji, taču tas nenozīmē, ka pienākumus var veikt mazāk atbildīgi. Visu laiku jābūt modrai – uzsver Liene. “Tu uzraugi, lai visi, kas iebrauc Latvijā, iebrauc likumīgi un ar labiem nodomiem. Ja būs kāds negodīgs, tad es viņu atklāšu!”

Mācībās Valsts robežsardzes koledžā, gan tagad darbā Grebņevā jaunā kaprāle priecājas, ka ieguvusi vēl vienu ģimeni, ar savu piemēru cer motivēt arī citus. “Kad jau tu paliec vecāks, tad jau ir vairāk tāda kā sajūta, ka tev jādomā arī par pārējiem. Kāds būsi tu, tāda būs tā sabiedrība. Vai arī dažreiz, kad saka - ai, es neesmu tik daudz skrējis. Nekas! Es vispār pēdējās trīs dienās pirms normatīvu likšanas sāku skriet. Es aizskrēju! Vienkārši iekšā jābūt pašam. Tu pats nezini, cik tu daudz vari, kamēr tu neesi pamēģinājis.”

Valsts robežsardzes koledžā šobrīd mācās aptuveni 200 izglītojamie. Tuvojoties izlaidumu laikam, tiks apzināti arī viņu pieredzes stāsti. Piemēram, šovasar līdz ar Lieni koledžu absolvēja arī kādreizējs deju nodarbību vadītājs. “10% no absolventiem bija vecumā virs 35 gadi. 35 līdz 39 gadi. Šī interese ir. Šobrīd jaunajā vasaras uzņemšanā vēl mēs tā precīzi nesavilkām statistiku, bet jau vizuāli var redzēt, ka arī ir apmēram, nu, procenti 20, teiksim, arī jaunieši vecumā līdz 40 gadiem, viss notiek,” pauž Mariks Petrušins, Valsts robežsardzes koledžas direktors, pulkvedis.

Šajā laikā ierasti ar svinīgiem pasākumiem svinēta arī Robežsargu diena. Šoreiz darbinieki, radi un draugi aicināti piedalīties atmiņu stāstu akcijā, kā arī virtuālu sveicienu izveidē.


Foto: Valsts robežsardze